Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-1101/060-020
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsSilicon- and PVC-freeHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiationHigh chemical resistance
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsSilicon- and PVC-freeHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiationHigh chemical resistance
Specification
Technical data
| Connection type | M12 socket - free end |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | B-coded |
| Cable length | 2 m |
| Communication/fieldbus | PROFIBUS |
| Operating voltage | ≤ 300 V |
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 2 kV |
| Insulation resistance | > 2500 MΩ/km |
| Conductor resistance | 55 Ω/km (max.); Loop resistance: 110 Ω/km (max.) |
Mechanical data
| Bending radius | > 10 x cable Ø (flexible use); > 5 x cable Ø in drag chain (fixed installation) |
|---|---|
| Bending cycles | 1 Mio. |
| Drag chain capability | yes |
| Type code | LI02YS-(ST)CB11Y 1X(2X0.34SQMM) |
| Shield | Shielding braid, (approx. 5.90 mm Ø), tinned CU-ETP1, coverage 85 % ± 5 % |
| Conductor configuration | Bare copper wire (19 x 0.15 mm) |
| Conductor insulation | PE (halogen-free); Filler: PP yarn |
| Housing material | TPU/TPU, black (~ RAL 9005) |
| Tightening torque | 1 Nm |
| Weight | 164 g |
| Color | violet |
Environmental requirements
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +60 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +80 °C |
| Protection type | IP67 |
| Pollution degree | 3/2 per IEC 60664-1 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454521509 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
| End of Sale | 2024-05-01 |
| End of Production | 2024-05-15 |
| End of Delivery | 2024-06-01 |
| End of Service and Repair | 2025-06-01 |
| Support period for security updates | 2029-07-01 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121634 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-18-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-18-01 |
| ETIM 9.0 | EC002599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-1101/060-020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.