Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-620
Part of the WAGO I/O System 750, the 753-620 DALI Multi-Master DC/DC Converter is just 12 mm (½ inch) wide. It supplies power to the 753-647 DALI Multi-Master Module and delivers maximum 200 mA curren…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Part of the WAGO I/O System 750, the 753-620 DALI Multi-Master DC/DC Converter is just 12 mm (½ inch) wide. It supplies power to the 753-647 DALI Multi-Master Module and delivers maximum 200 mA current to operate a single DALI line. The maximum number of slaves depends on the total power consumption of the single DALI devices. The 753-620 DC/DC Converter is supplied via 24 V power jumper contacts. Cable bridges connect the DC/DC Converter to the DALI Multi-Master Module.
Specification
Notes
| Note | The 753 Series Plug is included with delivery. |
|---|
Technical data
| Signal type | Voltage |
|---|---|
| Signal type (voltage) | 18 VDC |
| Output current (module) | 0.2 A |
| Output current | short-circuit-protected |
| Short-circuit-protected | Permanent |
| Output voltage | 18 VDC (at +V and -V) |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); Via power jumper contacts (supply via blade contact; distribution via spring contact); Supply voltage (DALI): 18 VDC; connected at +U and –U via CAGE CLAMP® connection |
| Total current (system supply) | 200 mA |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Test voltage (input/output) | 1.5 kV |
Connection data
| Connectable conductor materials | Copper |
|---|---|
| Connection type | Field supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | pluggable |
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 0.809 MJ |
| Weight | 55.1 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821475729 |
| Customs tariff number | 85044083900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121004 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-08 |
| ETIM 9.0 | EC001604 |
| ETIM 10.0 | EC001604 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.