Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-511
This output module modulates a 16-bit information in the pulse width. The field side is electrically isolated from the bus system.The pulse duty factor is given by a 16-bit value.The outputs are short…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This output module modulates a 16-bit information in the pulse width. The field side is electrically isolated from the bus system.The pulse duty factor is given by a 16-bit value.The outputs are short-circuit-protected.
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Number of digital outputs | 2 |
|---|---|
| Output current per channel | 0.1 A |
| Output current | short-circuit-protected |
| Load type | resistive, inductive |
| Resolution [bit] | 10 Bit |
| Pulse frequency | 250 Hz |
| Duty cycle | 0 … 100 % |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 70 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-15 … +20 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 15 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Function DO 1, DO 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 3 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | Pluggable |
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Weight | 44.3 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918817394 |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001601 |
| ETIM 10.0 | EC001601 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 32900ee5-9b62-4745-b84c-53ad20f4f85d |
| SCIP notification number (Belgium) | 60ac8389-4869-490c-9530-df5691935e40 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 4365130e-7f46-4414-b82c-c6c0c1470e31 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | e67cfa50-4e1a-4b05-b3d0-c2cf7af03851 |
| SCIP notification number (Denmark) | 05f1c8e2-c840-468c-9c6e-29c72c11d86e |
| SCIP notification number (Finland) | 3b417332-2883-48b0-849d-d061c5da3454 |
| SCIP notification number (France) | 238b5551-9323-454a-951c-f8fb3e1112c5 |
| SCIP notification number (Germany) | 24c73094-2b0a-42f2-82a1-566192217906 |
| SCIP notification number (Hungary) | 356035f3-7f1d-4a9a-96ca-966455863671 |
| SCIP notification number (Italy) | 99a78f40-614b-412a-aea0-74e5fcee8da7 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 09eaa260-eeda-449c-9770-f34bd6556527 |
| SCIP notification number (Poland) | 4842cd3b-e277-4614-9c9d-ce1906eb3d5f |
| SCIP notification number (Romania) | 84055b9d-1b3a-48f0-9eb9-b77ecc87329f |
| SCIP notification number (Sweden) | 71e46d88-05b2-4a22-a254-f44ae68cb12e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 753-511” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.