Fast delivery within 72 Hours
Wago 751-9301
The Compact Controller 100 with a real-time Linux® operating system offers users complete freedom: it can be freely programmed with CODESYS V3, but also supports IEC 61131-independent engineering usin…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The Compact Controller 100 with a real-time Linux® operating system offers users complete freedom: it can be freely programmed with CODESYS V3, but also supports IEC 61131-independent engineering using tools like Node-RED, Python, or C++. Installing Docker® on the device later as a virtualization environment is also easy and straightforward. This addition transforms the Compact Controller 100 into a full-fledged IIoT device with gateway functionality. In doing so, WAGO seamlessly integrates the requirements of two distinct domains into a single device, leveraging its expertise where “automation meets IT.” Another advantage of the Compact Controller 100 is its DIN-rail built-in design according to DIN 43880, allowing it to be mounted on small distribution boards. The I/O unit is housed within the same compact enclosure as the controller, eliminating the need for additional space for extra control components. The wiring interface is removable, which simplifies installation and commissioning. Key Benefits: Quick, easy, flexible engineering Controller with real-time Linux® operating system Compact controller with I/Os in a DIN-rail-mount enclosure
Specification
Technical data
| Communications | BACnet/IP, requires an additional license, Telecontrol protocols, requires an additional license, Modbus (TCP, UDP), EtherCAT® Master, EtherNet/IPTM Adapter (slave), EtherNet/IPTM Scanner, Modbus RTU, RS-485 interface, OPC UA Server/Client, MQTT, Telecontrol protocols, requires an additional license, BACnet/IP, requires an additional license |
|---|---|
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, NTP, FTP, FTPS, SNMP, HTTP, HTTPS, SSH |
| Telecontrol protocols | IEC 60870 (additional license as slave or master), IEC 61850 (additional license as Client or Server), DNP3 (additional license as Slave or Master) |
| Visualization | Web-Visu |
| Operating system | Real-time Linux (with PREEMPT_RT patch) |
| CPU | Cortex A7; 650 MHz |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | CODESYS V3.5, Node RED |
| Configuration options | CODESYS V3.5, Ethernet Settings, Web-Based Management, WAGOupload, WAGO Solution Builder |
| Transmission rate | ETHERNET: 10/100 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | ETHERNET: Twisted pair S-UTP; 100 Ω; Cat. 5; 100 m maximum cable length |
| Main memory (RAM) | 512 MB |
| Internal memory (flash) | 4096 MB |
| Non-volatile hardware memory | 128 kbyte |
| Program memory | 32 MB |
| Data memory | 128 MB |
| Non-volatile software memory | 128. kbyte |
| Type of memory card | microSD up to 32 GB (all guaranteed properties only valid with WAGO's memory card) |
| Memory card slot | Push-push mechanism |
| Indicators | LED (SYS, RUN), red/green: Status of system; LED (USR) red/green: User programmable status (can be used via CODESYS library); LED (SD) orange: Status of microSD; LED (LNK/ACT) green: Network connection via ports 1 … 2; LED (DI1 … 8) green: Status of inputs; LED (DO1 … 4) green: Status of outputs |
| Control Elements | Operating mode switch (RUN, STOP, RESET); reset button |
| Supply voltage (system) | 24 VDC (-15 … +20 %); Via wiring interface (picoMAX® 3.5; Push-in CAGE CLAMP® connection) |
| Current consumption (system) max. | 500 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-15 … +20 %); Via wiring interface (picoMAX® 3.5; Push-in CAGE CLAMP® connection) |
| <p>Field current consumption max. (digital outputs) U<sub>in</sub>+</p> | 2,000 mA |
| Isolation | 1250 V (DC 1 min., between system and field level (digital outputs)) |
Technical Data (Inputs/Outputs) - Digital inputs
| Number of digital inputs | 8 |
|---|---|
| Input characteristic | Type 3 (per EN 61131-2) |
Technical Data (Inputs/Outputs) - Digital outputs
| Number of digital outputs | 4 |
|---|---|
| Output current (per channel) | 500 mA (DC) |
| Output current | short-circuit-protected |
Technical Data (Inputs/Outputs) - Analog inputs
| Number of analog inputs | 2 |
|---|---|
| Resolution of analog inputs | 16 Bit |
| Input signal (voltage) | 0 … 10 V |
Technical Data (Inputs/Outputs) - Analog outputs
| Number of analog outputs | 2 |
|---|---|
| Resolution of analog outputs | 12 Bit |
| Output signal (voltage) | 0 … 10 V |
| Load impedance (voltage output) | ≥ 5 kΩ |
Technical Data (Inputs/Outputs) - RTD inputs
| Number of measurement inputs | 2 |
|---|---|
| Temperature range | −60 … 350 °C, Pt1000, Ni1000 |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Modbus (TCP, UDP): 2 x RJ-45; RS-485 interface: 1 x Female connector, 4-pole; Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 1 x Female connector, 2-pole; Push-in CAGE CLAMP® |
| Connection technology: field supply | 2 x Female connector, 10-pole; Push-in CAGE CLAMP® |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 108 mm / 4.252 inches |
|---|---|
| Height | 90 mm / 3.543 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 55 mm / 2.165 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Housing material | Polycarbonate, polyamid |
|---|---|
| Weight | 190 g |
| Conformity marking | CE; UKCA |
Environmental requirements
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -25 … +60 °C |
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | any |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 1g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966192865 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000236 |
| ETIM 10.0 | EC000236 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 13e43657-c079-4877-9572-133b61a75030 |
| SCIP notification number (Belgium) | 88db0a66-266c-4eee-8bc0-ca9419ffa2ce |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 11dc09ae-19b1-4f53-a36d-08c843f71d7a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | bec5377d-5859-41c6-b4cb-48c5d05e2a75 |
| SCIP notification number (Denmark) | e9279165-016d-453f-9dcc-3276a5d77b81 |
| SCIP notification number (Finland) | 9e16130a-1548-4524-851e-73aef0bf2f7d |
| SCIP notification number (France) | 3c08470f-91e2-4da4-9406-fb48097d5db5 |
| SCIP notification number (Germany) | 5d894a4c-6de8-4534-98b1-627be0119caf |
| SCIP notification number (Hungary) | d58f4caf-ceb4-4db3-9661-bea780fa2c68 |
| SCIP notification number (Italy) | 38077f8a-efe7-497e-89aa-70f38853d1bf |
| SCIP notification number (Netherlands) | 87a8e65c-e155-4a98-8930-8cb1afff7c42 |
| SCIP notification number (Poland) | 365a1927-9cc7-48b5-abfb-cb13c9ef76f4 |
| SCIP notification number (Romania) | 3b91c177-6f13-4542-89b8-455ac81906cb |
| SCIP notification number (Sweden) | dd94e5b3-71a4-44f4-ad14-2ccabcc82a1c |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.