Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-979/000-011
Connector ETHERNET; RJ-45; Cat. 6A; angled; Code T568A; AWG 22; Strain relief 750-979/000-011
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Connector ETHERNET; RJ-45; Cat. 6A; angled; Code T568A; AWG 22; Strain relief 750-979/000-011
Specification
Technical data
| Connection type | RJ-45 plug |
|---|---|
| Pole number | 8 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Cable connection direction (note) | selectable position |
| Communication/fieldbus | ETHERNET |
| Code | TIA-568A |
| Transmission rate | 10000 Mbit/s |
Connection data
| Connection type | IDC contact |
|---|---|
| Solid conductor | 0.21 … 0.32 mm² / 24/1 … 22/1 AWG |
| Stranded conductor | 0.11 … 0.36 mm² / 27/7 … 22/7 AWG |
Physical data
| Width | 13.9 mm |
|---|---|
| Height | 41 mm |
| Depth | 45.7 mm |
Mechanical data
| Connection requirement (permissible cable type) | Cat. 6 A |
|---|---|
| Connectable sheathed cable diameter | 5.5 … 10 mm |
| Housing material | Zinc die casting |
| Weight | 26 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +85 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Standards/specifications | IEC60603-7-51, ISO/IEC 11801, IEEE 802.3an, EIA/TIA 568-C.2, DIN EN 50173-1, UL 1863, UL 2043 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | bag |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4055143586283 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC001121 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-979/000-011” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.