Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-862
The Modbus TCP Controller can be used as a programmable controller within ETHERNET networks in conjunction with the WAGO I/O System.The controller detects all connected I/O modules and creates a local…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The Modbus TCP Controller can be used as a programmable controller within ETHERNET networks in conjunction with the WAGO I/O System.The controller detects all connected I/O modules and creates a local process image. This process image may include a mixed arrangement of analog (word-by-word data transfer) and digital (bit-by-bit data transfer) modules.Two ETHERNET interfaces and an integrated switch allow the fieldbus to be wired in a line topology, eliminating the need for additional network devices, such as switches or hubs. Both interfaces support autonegotiation and Auto-MDI(X).The DIP switch configures the last byte of the IP address and may be used for IP address assignment.The controller is designed for fieldbus communication in Modbus® networks. It also supports a wide variety of standard ETHERNET protocols (e.g., HTTP(S), BootP, DHCP, DNS, SNTP, (S)FTP, SNMP). An integrated Webserver provides user configuration options, while displaying the controller’s status information. The IEC 61131-3 programmable controller is multitasking-capable.
Specification
Technical data
| Communications | Modbus (TCP, UDP) |
|---|---|
| ETHERNET protocols | HTTP(S), BootP, DHCP, DNS, SNTP, FTP(S), SNMP |
| Visualization | Web server |
| CPU | 32 bits |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | WAGO-I/O-PRO V2.3 (based on CODESYS V2.3) |
| Configuration options | WAGO-I/O-CHECK, Web-Based Management, CODESYS Library |
| Transmission rate | 10/100 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Twisted Pair S-UTP; 100 Ω; Cat. 5; 100 m maximum cable length |
| Transmission performance | Class D per EN 50173 |
| Program memory | 2 MB |
| Data memory | 2 MB |
| Non-volatile software memory | 16 kbyte |
| Number of modules per node (max.) | 250 |
| Number of modules without a bus extension (max.) | 64 |
| Input and output process image (fieldbus) max. | 1020 words/1020 words |
| Indicators | LED (LINK/ACT) green: Network connection via ports 1 … 2; LED (MS, NS) red/green: Status of node, network; LED (I/O, USR) red/green/orange: Local data bus status, status programmable by user |
| Supply voltage (system) | 24 VDC (-25 … +30 %); via pluggable connector |
| Input current (typ.) at nominal load (24 V) | 300 mA |
| Power supply efficiency (typ.) at nominal load (24 V) | 90 % |
| Current consumption (5 V system supply) | 390 mA |
| Total current (system supply) | 700 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Modbus (TCP, UDP): 2 x RJ-45 |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 2 x CAGE CLAMP® |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | System supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: device configuration | 1 x Male connector; 4-pole |
Physical data
| Width | 49.5 mm / 1.949 inches |
|---|---|
| Height | 96.8 mm / 3.811 inches |
| Depth | 71.9 mm / 2.831 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 64.7 mm / 2.547 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 1.045 MJ |
| Weight | 105.3 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143821308 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-07 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-07 |
| ETIM 9.0 | EC000236 |
| ETIM 10.0 | EC000236 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 2dcc85cb-4e9d-4f3d-a623-6fac6d4658d1 |
| SCIP notification number (Belgium) | b98a1538-65b5-4bef-9e72-482d35b1880d |
| SCIP notification number (Bulgaria) | b6759e5e-c25e-446d-ab1e-6bd6f9b5c824 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 118f3cdc-a442-4449-bc3e-119c0c09174c |
| SCIP notification number (Denmark) | afba159a-819c-468e-af38-c99d445051cf |
| SCIP notification number (Finland) | b41b6378-62be-4475-aa76-c15922447133 |
| SCIP notification number (France) | e394e88a-0014-4696-899f-c9ce50c8e80a |
| SCIP notification number (Germany) | 29fdd93d-d36e-40da-ac43-c368cbbd6396 |
| SCIP notification number (Hungary) | c05d8ab5-409b-4d1d-885a-b3388083c962 |
| SCIP notification number (Italy) | e71f745a-d4b0-430e-a6f7-ebe06284c74b |
| SCIP notification number (Netherlands) | fca888c0-10ed-4e68-94b5-f2e1c1ca06f4 |
| SCIP notification number (Poland) | aa883e1e-fb83-49e8-86d6-2572f9b5b753 |
| SCIP notification number (Romania) | 23df783c-956c-4b56-8e9b-063cdc781c28 |
| SCIP notification number (Sweden) | ef68f64e-d57c-43ff-83ce-71563fcd1503 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.