Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-838/040-000
The CANopen Controller combines control functionality, I/O interface and fieldbus in one device.Application programming is IEC 61131-3 compliant. The programmer can access all fieldbus and I/O data.Fe…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CANopen Controller combines control functionality, I/O interface and fieldbus in one device.Application programming is IEC 61131-3 compliant. The programmer can access all fieldbus and I/O data.Features and applications:Central control system is assisted by decentralized processing unitsDevide complex applications into individually testable unitsProgrammable fault response in the event of fieldbus failureSignal pre-processing reduces fieldbus transmissionsPeripheral equipment can be controlled directly, resulting in faster system response times (without any “detour” over the CANopen fieldbus system)Compact, self-sufficient controllerThe device is ideal for operation in extreme environments thanks to:An extended temperature rangeGreater immunity to impulse voltages and electromagnetic interferenceHigher vibration and shock resistance
Specification
Notes
| Note | Note: Configuration files required (EDS)!The EDS files can be downloaded for free at www.wago.com. |
|---|
Technical data
| Communications | CANopen |
|---|---|
| Visualization | none |
| CPU | 32 bits |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | WAGO-I/O-PRO V2.3 (based on CODESYS V2.3) |
| Configuration options | EDS device description file, WAGO-I/O-CHECK |
| Cycle time | < 3 ms for 1000 bit instructions/256 digital I/O |
| Transmission rate | 10 kBd … 1 MBd |
| Bus segment length (max.) | 1000 m |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Shielded Cu cable 3 x 0.25 mm² |
| Number of fieldbus nodes on master (max.) | 110 |
| Program memory | 640 KB |
| Data memory | 832 KB |
| Non-volatile software memory | 8 kbyte |
| Memory for fieldbus input variables (max.) | 512 Byte |
| Memory for fieldbus output variables (max.) | 512 Byte |
| Number of modules per node (max.) | 64 |
| Number of modules without a bus extension (max.) | 64 |
| Number of PDOs | 32 Tx / 32 Rx |
| Number of SDOs | 2 SDO servers / 16 SDO clients |
| Input and output process image (fieldbus) max. | 512 bytes/512 bytes |
| Other CANopen features | NMT slave, Minimum boot-up, Variable PDO mapping, Emergency message, Life guarding/heartbeat, Empty module configuration |
| COB ID distribution | SDO, standard |
| Node ID distribution | DIP switch |
| Supported profiles | Communication profile: DS-301 V4.01; device profile: DS-401 V2.0; limit monitoring, flank-triggered PDOs, configurable response in the event of an error, DSP 405, NMT master programmable using function blocks |
| Indicators | LED (STOP) red: Device/node Stop; LED (RUN) green: Initialization; LED (TX, RX OVERFLOW) red: CAN send/receive buffer overflow; LED (I/O, USR) red/green/orange: Local status, status programmable by user; LED (A, B) green: System power supply status, field supply |
| Derating | Total current (system supply):1650 mA (ambient temperature (operation) < 60 °C);1250 mA (ambient temperature (operation): 60 … 70 °C);Derating (supply voltage):Ambient temperature under laboratory conditions: (−25 … +30°%);For 40 … +55 °C: 24 V (−25 … +20 %);For +55 … +70 °C: 24 V (−25 … +10 %);Lower limit in all temperature ranges: −27.5 % (including 15 % residual ripple) |
| Supply voltage (system) | 24 VDC; via pluggable connector (CAGE CLAMP® connection); Derating must be observed! |
| Input current (typ.) at nominal load (24 V) | 500 mA |
| Power supply efficiency (typ.) at nominal load (24 V) | 90 % |
| Current consumption (5 V system supply) | 350 mA |
| Total current (system supply) | 1,650 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC; Power supply via pluggable connector (CAGE CLAMP® connection); Transmission via power jumper contacts; Derating must be observed! |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
| Rated impulse withstand voltage | 1 kV |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | CANopen: 1 x D-sub 9 plug |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 2 x CAGE CLAMP® |
| Connection technology: field supply | 4 x CAGE CLAMP® |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | System/field supply |
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: device configuration | 1 x Male connector; 4-pole |
Physical data
| Width | 50.5 mm / 1.988 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 71.1 mm / 2.799 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 63.9 mm / 2.516 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | dark gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 2.166 MJ |
| Weight | 182 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Ambient temperature (installation) | -20 … +70 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal up, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Relative humidity (with condensation) | Short-term condensation per Class 3K7/IEC EN 60721-3-3 and E-DIN 40046-721-3 (except for wind-driven precipitation, water and ice formation) |
| Vibration resistance | According to type test for marine classification (ABS, BV, DNV, IACS, LR): acceleration: 5g, IEC 60068-2-6, EN 60870-2-2, IEC 60721-3-1, -3, EN 50155, EN 61373 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 (10g/16 ms/half-sine/1,000 shocks; 25g/6 ms/half-sine/1,000 shocks), EN 50155, EN 61373 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-1, -2, EN 61131-2, marine applications, EN 50121-3-2, -4, -5, EN 60255-26 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, -4, EN 61131-2, EN 60255-26, marine applications, EN 60870-2-1, EN 61850-3, EN 50121-3-2, EN 50121-4, -5 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821460152 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-07 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-07 |
| ETIM 9.0 | EC000236 |
| ETIM 10.0 | EC000236 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 79-94-7, 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | f07026e2-e7bc-4eeb-ad33-ebb7ec9684df |
| SCIP notification number (Belgium) | dbabcdff-fa77-428f-a000-437bc7ca51da |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 53eb3032-de0f-4a0c-bcf3-c762ee20c0a1 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 3250f19c-5305-4205-8bb6-b55fe900a4a5 |
| SCIP notification number (Denmark) | ed350b48-37be-4abe-9ad0-64d6ec5dcdba |
| SCIP notification number (Finland) | db2f6b75-b5f6-4aa4-aed3-3216db77ff02 |
| SCIP notification number (France) | 5bed3fbc-9773-4d0c-ada6-0360ad0babd7 |
| SCIP notification number (Germany) | cca90e09-0448-469c-ad0c-af894a151555 |
| SCIP notification number (Hungary) | d9713c38-2686-41fd-86ed-b903139eeacc |
| SCIP notification number (Italy) | 3ff807ca-61fd-441e-a669-afe005e67e95 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 0ecff296-859d-4337-97db-2528f691a4c9 |
| SCIP notification number (Poland) | a2175bbe-102a-496c-91b2-2cab3dace43b |
| SCIP notification number (Romania) | 705f9f37-b742-477e-b4fe-51841b2c0b53 |
| SCIP notification number (Sweden) | c8f4db0d-3a74-47c1-9699-fbfd757b56a9 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.