Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-837
The CANopen Controller combines control functionality, I/O interface and fieldbus in one device.Application programming is IEC 61131-3 compliant. The programmer can access all fieldbus and I/O data.Fe…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CANopen Controller combines control functionality, I/O interface and fieldbus in one device.Application programming is IEC 61131-3 compliant. The programmer can access all fieldbus and I/O data.Features and applications:Decentralized control to optimize support for a PLC or PCDevide complex applications into individually testable unitsProgrammable fault response in the event of fieldbus failureSignal pre-processing reduces fieldbus transmissionsDirectly control peripheral equipment for faster system response timesStand-alone, compact controller
Specification
Notes
| Note | Note: Configuration files required (EDS)!The EDS files can be downloaded for free at www.wago.com. |
|---|
Technical data
| Communications | CANopen |
|---|---|
| Visualization | none |
| CPU | 16 bits |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | WAGO-I/O-PRO V2.3 (based on CODESYS V2.3) |
| Configuration options | EDS device description file, WAGO-I/O-CHECK |
| Cycle time | < 3 ms for 1000 bit instructions/ 256 digital I/O |
| Transmission rate | 10 kBd … 1 MBd |
| Bus segment length (max.) | 1000 m |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Shielded Cu cable 3 x 0.25 mm² |
| Number of fieldbus nodes on master (max.) | 110 |
| Program memory | 128 KB |
| Data memory | 64 KB |
| Non-volatile software memory | 8 kbyte |
| Memory for fieldbus input variables (max.) | 512 Byte |
| Memory for fieldbus output variables (max.) | 512 Byte |
| Number of modules per node (max.) | 64 |
| Number of modules without a bus extension (max.) | 64 |
| Number of PDOs | 32 Tx / 32 Rx |
| Number of SDOs | 2 SDO servers / 16 SDO clients |
| Input and output process image (fieldbus) max. | 512 bytes/512 bytes |
| Other CANopen features | NMT slave, Minimum boot-up, Variable PDO mapping, Emergency message, Life guarding/heartbeat, Empty module configuration |
| COB ID distribution | SDO, standard |
| Node ID distribution | DIP switch |
| Supported profiles | Communication profile: DS-301 V4.01; device profile: DS-401 V2.0; limit monitoring, flank-triggered PDOs, configurable response in the event of an error, DSP 405, NMT master programmable using function blocks |
| Indicators | LED (STOP) red: Device/node Stop; LED (RUN) green: Initialization; LED (TX, RX OVERFLOW) red: CAN send/receive buffer overflow; LED (I/O, USR) red/green/orange: Local status, status programmable by user; LED (A, B) green: System power supply status, field supply |
| Supply voltage (system) | 24 VDC (-25 … +30 %); via pluggable connector (CAGE CLAMP® connection) |
| Input current (typ.) at nominal load (24 V) | 500 mA |
| Power supply efficiency (typ.) at nominal load (24 V) | 87 % |
| Current consumption (5 V system supply) | 350 mA |
| Total current (system supply) | 1,650 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Isolation | 500 V system/field |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | CANopen: 1 x Male connector; 5-pole |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 2 x CAGE CLAMP® |
| Connection technology: field supply | 6 x CAGE CLAMP® |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | System/field supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: device configuration | 1 x Male connector; 4-pole |
Physical data
| Width | 50.5 mm / 1.988 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 71.1 mm / 2.799 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 63.9 mm / 2.516 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 2.981 MJ |
| Weight | 183 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454527105 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-07 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-07 |
| ETIM 9.0 | EC000236 |
| ETIM 10.0 | EC000236 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 12060-00-3, 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead titanium oxide (PbTiO3) |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Bulgaria) | fd14751b-2ecc-4384-ac31-9a74ea3ab2e3 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 1824d93b-51a3-4ca8-b32d-0d84a6d23c8f |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.