Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-474/005-000
This analog input module powers field-side signal conditioners and transmits electrically isolated analog signals to the bus system.The 24 V field supply is derived from the module’s power jumper cont…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module powers field-side signal conditioners and transmits electrically isolated analog signals to the bus system.The 24 V field supply is derived from the module’s power jumper contacts.The shield directly connects to the DIN-rail.At approximately 25 mA, overload protection switches the measurement input to a high-resistance state. Once normal operating conditions resume, the measurement input will automatically switch back.This module powers 2-wire signal conditioners without dedicated power supply.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Current |
| Signal type (current) | 4 … 20 mADC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire, 3-wire) |
| Input filter frequency (analog) | 60 Hz |
| Input voltage (max.) | 24 V |
| Input voltage (note) | Non-linear, overload protected U = 1.2 V + 160 Ω x I meas |
| Signal characteristics | Single-ended |
| Resolution [bit] | 15 Bit |
| Input resistance (max.) | 220 Ω |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Overvoltage protection | 30 V, reverse polarity protected |
| Noise rejection at sampling frequency | -100 dB |
| Noise rejection above sampling frequency | -40 dB |
| Conversion time (typ.) | 80 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.1 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 75 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Function AI 1, AI 2; LED (B, D) red: Error AI 1, AI 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.752 MJ |
| Weight | 52.6 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454393328 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101505 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1, 80-43-3 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Peroxide, bis(1-methyl-1-phenylethyl) |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | ebefc3ae-5a7a-45e1-a52f-8b1e8d613411 |
| SCIP notification number (Belgium) | ac62d792-722f-4c15-a67f-73009cfe5276 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 6d47ba56-efeb-4553-b05c-71692429540c |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 5442f626-3045-4cbb-abd2-cef86c93729f |
| SCIP notification number (Denmark) | 2378bedb-8c60-4275-b37c-66909fc1c3f0 |
| SCIP notification number (Finland) | 7eb4830c-10be-42e6-b9fa-e1480a7584de |
| SCIP notification number (France) | 9530970c-3d21-4243-8398-4717973621dd |
| SCIP notification number (Germany) | 53c5b5b5-a1c2-4ecc-af28-7699a53b3aa6 |
| SCIP notification number (Hungary) | aacc3980-ff76-4a68-bbba-ed2b364b43b8 |
| SCIP notification number (Italy) | 732284de-b78a-454f-aafb-7f2aff4f8b03 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 4deb5dc0-9d22-4eb8-9402-16454713e9bf |
| SCIP notification number (Poland) | 71d3bbf3-cdf0-4515-9273-9cc680bf9e5f |
| SCIP notification number (Romania) | a4ffb8a3-1aaf-436f-88cb-f8e0033e9269 |
| SCIP notification number (Sweden) | 991e72e4-6153-4b86-b343-ab428b52e946 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.