Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-473/005-000
This analog input module processes standard 4–20 mA signals.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.The 24 V field supply is derived from the module’s…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module processes standard 4–20 mA signals.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.The 24 V field supply is derived from the module’s power jumper contacts.The shield directly connects to the DIN-rail.This module supplies the short circuit-proof voltage for 2-wire signal conditioners.A short circuit to power is indicated as an error/fieldbus failure and a message is sent to the supervisory control.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Current |
| Signal type (current) | 4 … 20 mADC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire, 3-wire) |
| Input filter frequency (analog) | 60 Hz |
| Input voltage (note) | Non-linear, overload protected U = 1.2 V + 100 Ω x I meas |
| Signal characteristics | Single-ended |
| Resolution [bit] | 12 Bit |
| Input resistance (max.) | 160 Ω |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Noise rejection at sampling frequency | -100 dB |
| Noise rejection above sampling frequency | -40 dB |
| Conversion time (typ.) | 80 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.1 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 100 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Function AI 1, AI 2; LED (B, D) red: Error AI 1, AI 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.712 MJ |
| Weight | 52.3 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821867289 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101502 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | e03bf533-d8a3-4a25-b2e2-88e7431a6352 |
| SCIP notification number (Belgium) | 86241b67-a27d-44c1-9966-8a053df729e2 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 7acf3f4e-5c54-469e-952d-9331601478b9 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | db3b4b78-86dc-418d-ad22-cf3447b4a04d |
| SCIP notification number (Denmark) | c4364615-5b81-4341-89d8-73c24875364c |
| SCIP notification number (Finland) | 4086c67d-bead-4bd7-9167-4a5b7a04e10e |
| SCIP notification number (France) | 77989653-6533-4e50-ad58-1b64f5839ca7 |
| SCIP notification number (Germany) | 58ff9d3b-8ad3-45bc-aa0e-0c4ec63f8bf9 |
| SCIP notification number (Hungary) | 2941f69a-95d6-4e3e-abeb-f226695e95a0 |
| SCIP notification number (Italy) | 52c2632b-b549-44aa-b4d6-fc25bc6b4ddb |
| SCIP notification number (Netherlands) | 8cdafb6f-3536-4d0e-a9cb-5201c25a8324 |
| SCIP notification number (Poland) | d6e2cb6b-7d07-4fdc-bb6c-590f092d2ef4 |
| SCIP notification number (Romania) | 79a5a27e-c79f-4e5e-8193-f68756f02d7c |
| SCIP notification number (Sweden) | 719ba681-9bf1-45b3-b63c-ffc48afe4574 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.