Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-471
This analog input module processes both voltage and current differential signals.0 … 20 mA, 4 … 20 mA, 3.6 … 21 mA NE43, ±20 mA, 0 … 10 V, ±10 V, ±200 mVChannel-wise parameterizable measurement ranges…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module processes both voltage and current differential signals.0 … 20 mA, 4 … 20 mA, 3.6 … 21 mA NE43, ±20 mA, 0 … 10 V, ±10 V, ±200 mVChannel-wise parameterizable measurement rangesElectrically isolated channels16-bit resolutionA wire break, overload or out-of-measurement range are indicated channel by channel via red LED depending on the set measurement range.The module can be configured via GSD file, e!COCKPIT and WAGO-I/O-CHECK.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 4 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 4 |
| Signal type | Voltage, Current |
| Signal type (current) | 0 … 20 mADC; 4 … 20 mADC; 3.6 … 21 mADC; -20 … +20 mADC |
| Signal type (voltage) | 0 … 10 VDC; -10 … +10 VDC; -0.2 … +0.2 VDC |
| Signal type (configurable) | yes |
| Sensor connection | 4 x (2-wire) |
| Input filter | 50 Hz; 60 Hz; filter off |
| Input voltage (max.) | 31.2 VDC |
| Signal characteristics | Differential |
| Diagnostics | Measurement range overflow/underflow; wire break in operating mode 4 … 20 mA and 3.6 … 21 mA NE43; overload in operating mode 0 … 20 mA, 4 … 20 mA, ±20 mA, 3.6 … 21 mA NE43 |
| Resolution [bit] | 16 Bit |
| Input resistance (max.) | 120 Ω |
| Data width | 4 x 16-bit data; 4 x 8-bit control/status (optional) |
| Internal resistance | 100 kΩ |
| Conversion time (typ.) | 10 ms |
| Conversion time | Exception: The ±200 mV measurement range has a conversion time of 10 s and is therefore only suitable for slow systems. |
| Reference for measurement error | Input ranges |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.1 % |
| Reference for measurement error (2) | ±200 mV |
| Measurement error, reference temperature (2) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) of the upper-range value (2) | 0.3 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Configuration options | WAGO-I/O-CHECK, CODESYS Library, e!COCKPIT |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 100 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC; via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | Functional insulation: 2000 VDC system/channel; 800 VDC channel/channel |
| Indicators | LED (A-D) green: Function AI 1 … AI 4; LED (E-H) red: Error AI 1 … AI 4 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 0.713 MJ |
| Weight | 50.5 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143764520 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101505 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 80-43-3 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Peroxide, bis(1-methyl-1-phenylethyl) |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 2259e314-2ba4-4c8f-a6fb-5f9cf4d694d9 |
| SCIP notification number (Belgium) | 85d1aa7d-11d3-4325-a5a1-b9a6698d2053 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | af6b4188-d4ed-42c6-a21b-97eb53f7c56b |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 483e134c-72a0-4a87-a850-3b59e3c5d03c |
| SCIP notification number (Denmark) | 119fa273-16c7-4739-8c13-31d8e88e7bc9 |
| SCIP notification number (Finland) | 0edecb36-0917-43f1-9d0d-0a7886e5eb55 |
| SCIP notification number (France) | c2de7786-06da-42d1-8d5a-862f0bc75550 |
| SCIP notification number (Germany) | ef708d8c-2019-47c5-a857-5aa0a272aa7a |
| SCIP notification number (Hungary) | b1272e4b-085d-4a90-b5fe-ebb0dac3dcd9 |
| SCIP notification number (Italy) | 593d824e-d8f3-4809-b314-4ad4b4d0b79a |
| SCIP notification number (Netherlands) | 54ec2df3-0b32-4230-8860-811f2b8ce8a5 |
| SCIP notification number (Poland) | 917e9b69-e67b-4b60-b6db-e1a8946a3b04 |
| SCIP notification number (Romania) | 83d8a49b-0480-46fb-8ba6-a15059c005a4 |
| SCIP notification number (Sweden) | e376c637-82f8-41d1-853e-d725f00d2bb3 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.