Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-471/040-000
This analog input module processes both voltage and current differential signals.0 … 20 mA, 4 … 20 mA, 3.6 … 21 mA NE43, ±20 mA, 0 … 10 V, ±10 V, ±200 mVChannel-wise parameterizable measurement ranges…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module processes both voltage and current differential signals.0 … 20 mA, 4 … 20 mA, 3.6 … 21 mA NE43, ±20 mA, 0 … 10 V, ±10 V, ±200 mVChannel-wise parameterizable measurement rangesElectrically isolated channels16-bit resolutionA wire break, overload or out-of-measurement range are indicated channel by channel via red LED depending on the set measurement range.The module can be configured via GSD file, e!COCKPIT and WAGO-I/O-CHECK.The device is ideal for operation in extreme environments thanks to:An extended temperature rangeGreater immunity to impulse voltages and electromagnetic interferenceHigher vibration and shock resistance
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 4 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 4 |
| Signal type | Voltage, Current, Current, Voltage |
| Signal type (current) | 0 … 20 mADC; 4 … 20 mADC; 3.6 … 21 mADC; -20 … +20 mADC |
| Signal type (voltage) | 0 … 10 VDC; -10 … +10 VDC; -0.2 … +0.2 VDC |
| Signal type (configurable) | Yes |
| Sensor connection | 4 x (2-wire) |
| Input filter | 50 Hz; 60 Hz; filter off |
| Input voltage (max.) | 31.2 VDC |
| Signal characteristics | Differential |
| Diagnostics | Measurement range overflow/underflow; wire break in operating mode 4 … 20 mA and 3.6 … 21 mA NE43; overload in operating mode 0 … 20 mA, 4 … 20 mA, ±20 mA, 3.6 … 21 mA NE43 |
| Resolution [bit] | 16 Bit |
| Input resistance (max.) | 120 Ω |
| Data width | 4 x 16-bit data; 4 x 8-bit control/status (optional) |
| Internal resistance | 100 kΩ |
| Conversion time (typ.) | 10 ms |
| Conversion time | Exception: The ±200 mV measurement range has a conversion time of 10 s and is therefore only suitable for slow systems. |
| Reference for measurement error | Input ranges |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.1 % |
| Reference for measurement error (2) | ±200 mV |
| Measurement error, reference temperature (2) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) of the upper-range value (2) | 0.3 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 100 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission via spring contact); Derating must be observed! |
| Isolation | Functional insulation: 2000 VDC system/channel; 800 VDC channel/channel |
| Dielectric strength | 510 VAC / 775 VDC; per EN 60870-2-1 |
| Indicators | LED (A-D) green: Function AI 1 … AI 4; LED (E-H) red: Error AI 1 … AI 4 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Derating | Derating (supply voltage):Ambient temperatures under laboratory conditions: (-25 … +30 %);for -40 … +55 °C: 24 V (-25 … +20 %);for +55 … +70 °C: 24 V (-25 … +10 %);Lower limit in all temperature ranges: -27.5 % (including 15 % residual ripple) |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/outputs |
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | dark gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.945 MJ |
| Weight | 81.2 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (installation) | -20 … +70 °C |
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | Without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal up, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Relative humidity (with condensation) | Short-term condensation per Class 3K7/IEC EN 60721-3-3 and E-DIN 40046-721-3 (except for wind-driven precipitation, water and ice formation) |
| Vibration resistance | According to type test for marine classification (ABS, BV, DNV, IACS, LR): acceleration: 5g, IEC 60068-2-6, EN 60870-2-2, IEC 60721-3-1, -3, EN 50155, EN 61373 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 (10g/16 ms/half-sine/1,000 shocks; 25g/6 ms/half-sine/1,000 shocks), EN 50155, EN 61373 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-1, -2; EN 61131-2; marine applications; EN 50121-3-2; EN 50121-4, -5; EN 60255-26; EN 60870-2-1; EN 61850-3; IEC 61000-6-5; IEEE 1613; VDEW: 1994 |
| EMC emission of interference | Per EN 61000-6-3, -4, EN 61131-2, EN 60255-26, marine applications, EN 60870-2-1, EN 61850-3, EN 50121-3-2, EN 50121-4, -5 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966207804 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101505 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 80-43-3 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts, Peroxide, bis(1-methyl-1-phenylethyl) |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 2dca1e1a-e2d0-4e4a-b054-d73dcc0b4a4e |
| SCIP notification number (Belgium) | b39bb4ad-b861-4c72-a79b-d765657dfc18 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | ab198bf5-781a-4739-8c1e-891471db0d37 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 759ab61a-bc45-453e-8e5d-94348c5be5cd |
| SCIP notification number (Denmark) | 55034e68-4a60-4d2f-9d21-bab6a54965e9 |
| SCIP notification number (Finland) | f6370b2e-e6dd-474a-9650-34b026784e75 |
| SCIP notification number (France) | a9a1e45f-43eb-45d7-8454-caa6160a5b57 |
| SCIP notification number (Germany) | 2c2aa6e1-f329-4dca-b2bf-9e0c947304da |
| SCIP notification number (Hungary) | a8a79846-7b0e-4344-b0b7-3b8eacd8a679 |
| SCIP notification number (Italy) | 35679618-7274-4a20-8edc-066b66a146cb |
| SCIP notification number (Netherlands) | 16c48b30-a7ea-4ddc-9e05-632da8f5a213 |
| SCIP notification number (Poland) | 835362c7-5b3f-4242-9760-25a6f4b44938 |
| SCIP notification number (Romania) | 6f7ffea7-5b8f-4797-92c4-a9165c05698b |
| SCIP notification number (Sweden) | bc1c4031-a356-4bdd-aa1f-fa70564b7cf0 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.