Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-470
This analog input module processes standard 0–20 mA signals.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.The 24 V field supply is derived from the module’s…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module processes standard 0–20 mA signals.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.The 24 V field supply is derived from the module’s power jumper contacts. The shield directly connects to the DIN-rail.This module supplies the short circuit-proof voltage for 2-wire signal conditioners.A short circuit to power is indicated as an error/fieldbus failure and a message is sent to the supervisory control.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Current |
| Signal type (current) | 0 … 20 mADC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire, 3-wire) |
| Input filter frequency (analog) | 50 Hz |
| Input voltage (note) | Non-linear, overload protected U = 1.2 V + 100 Ω x I meas |
| Signal characteristics | Single-ended |
| Resolution [bit] | 12 Bit |
| Input resistance (max.) | 160 Ω |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Noise rejection at sampling frequency | -100 dB |
| Noise rejection above sampling frequency | -40 dB |
| Conversion time (typ.) | 80 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.1 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 100 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Function AI 1, AI 2; LED (B, D) red: Error AI 1, AI 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.712 MJ |
| Weight | 52 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821866985 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101502 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 9c39a140-bfeb-4171-a638-e8a4c2b6963e |
| SCIP notification number (Belgium) | c25726b7-9b75-44ea-ad87-04dafbf7baa7 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 184de753-4dae-4366-9d26-b68552a69b28 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 258dae87-1705-4c91-9579-048b797616c5 |
| SCIP notification number (Denmark) | ad718194-0894-452d-8221-b57590f52b1c |
| SCIP notification number (Finland) | b33326e1-efb4-4227-8253-153a1020df89 |
| SCIP notification number (France) | 08f1fbfa-0844-4a6f-93bf-7deef40f68b7 |
| SCIP notification number (Germany) | 26919951-b6b0-43b3-a909-95da5a5af386 |
| SCIP notification number (Hungary) | 3f3350b9-0c6c-459a-8a68-bc8f262760c6 |
| SCIP notification number (Italy) | 0a995d30-3d73-4f42-8325-f558381b8efe |
| SCIP notification number (Netherlands) | c81cbab5-7b1a-4fb1-852b-89b9b07728b1 |
| SCIP notification number (Poland) | 9b87f5f6-caec-469a-af7e-9ff36b9147a7 |
| SCIP notification number (Romania) | 1ecc4fd6-f723-4e64-8757-3f22fc517d92 |
| SCIP notification number (Sweden) | a0860704-c32e-4fb0-9db9-f4fd24310c1e |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.