Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-468
This analog input module processes standard 0–10 V signals.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.The internal system supply powers the module.The in…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module processes standard 0–10 V signals.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.The internal system supply powers the module.The input channels of the module have a common ground potential.The shield directly connects to the DIN-rail.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 4 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 4 |
| Signal type | Voltage |
| Signal type (voltage) | 0 … 10 VDC |
| Sensor connection | 4 x (2-wire) |
| Input voltage (max.) | 35 V |
| Signal characteristics | Single-ended |
| Resolution [bit] | 12 Bit |
| Data width | 4 x 16-bit data; 4 x 8-bit control/status (optional) |
| Internal resistance | 133 kΩ |
| Conversion time (typ.) | 4 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.2 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 60 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A-D) green: Function AI 1 … AI 4 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.771 MJ |
| Weight | 50 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454393045 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101505 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(c)-I, 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | e7aaa117-459b-48ed-bd1a-78103a4ec90a |
| SCIP notification number (Belgium) | b4732560-be27-4add-89d4-8b01d1fdb94c |
| SCIP notification number (Bulgaria) | efe21bae-c6ad-4050-81f7-475b71dbf5ff |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f14cf9e6-b783-4f29-a97f-92d282fe78ab |
| SCIP notification number (Denmark) | 9c80272a-db42-4714-8001-27faf7d4d90d |
| SCIP notification number (Finland) | 0d1c5795-bd99-459c-a950-f0b070ce6791 |
| SCIP notification number (France) | 8edc96c5-494e-4c31-97d9-55b83aabc821 |
| SCIP notification number (Germany) | d9769575-7478-49a9-a28e-6982263b9bb3 |
| SCIP notification number (Hungary) | 217c8a89-0ea5-4753-a9a8-e036097e7930 |
| SCIP notification number (Italy) | 1a75ba07-7fb0-48e4-9506-5d2cd19256fb |
| SCIP notification number (Netherlands) | f3e22162-0f82-4825-9bac-f8a142d0197a |
| SCIP notification number (Poland) | fe298e29-5678-409d-9e66-6d98f0678173 |
| SCIP notification number (Romania) | 1cc45ef0-08e7-42db-a2a7-cbbac36adbcb |
| SCIP notification number (Sweden) | a52093aa-c42a-4010-aac9-a72c19749866 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-468” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.