Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-465/025-000
This analog input module powers field-side signal conditioners and transmits electrically isolated analog signals to the bus system.The 24 V field supply is derived from the module’s power jumper cont…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module powers field-side signal conditioners and transmits electrically isolated analog signals to the bus system.The 24 V field supply is derived from the module’s power jumper contacts.The shield directly connects to the DIN-rail.This module powers 2-wire signal conditioners without dedicated power supply.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Current |
| Signal type (current) | 0 … 20 mADC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire, 3-wire) |
| Input voltage (max.) | 10 V |
| Signal characteristics | Single-ended |
| Resolution [bit] | 12 Bit |
| Input resistance (max.) | 220 Ω |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Conversion time (typ.) | 2 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.2 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 75 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Function AI 1, AI 2; LED (B, D) red: Error AI 1, AI 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 0.75 MJ |
| Weight | 51 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Relative humidity (with condensation) | Short-term condensation per Class 3K6/IEC EN 60721-3-3 and E-DIN 40046-721-3, accounting for a temperature range of −20 to +60 °C (except for wind-driven precipitation, water and ice formation) |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454976019 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101602 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(c)-I, 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | c4c8e015-c536-46b7-9e7a-9b2e926626c6 |
| SCIP notification number (Belgium) | ce398bad-517d-4ce2-a787-17760ab19287 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | cca34a91-56a0-4300-b245-ab94e1786280 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a72f5444-7602-4461-94c3-6697b1666462 |
| SCIP notification number (Denmark) | 240cd1b7-b203-4672-a8d7-8850f9776762 |
| SCIP notification number (Finland) | a72ae71a-bc7e-41ad-be7f-f9c7f7a5ece0 |
| SCIP notification number (France) | 265df0af-73ce-4212-a8f6-3cafe3ff2e97 |
| SCIP notification number (Germany) | 72b63e3a-13b2-445f-8716-59f730a0d075 |
| SCIP notification number (Hungary) | dd262e39-1405-41ed-845c-6ae53c0f2c32 |
| SCIP notification number (Italy) | 0d5f7350-5143-40ab-b248-900c393e8690 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 9bc3cf9f-d995-478f-b3b3-853d62b3f342 |
| SCIP notification number (Poland) | 076a2036-cb19-4077-9139-58a3a6b044e5 |
| SCIP notification number (Romania) | bba42377-e229-4459-a8b5-bc988d5b9351 |
| SCIP notification number (Sweden) | 328ee09a-3173-4374-bdc8-e5759eb1974c |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-465/025-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.