Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-464
This analog input module directly connects to Pt or Ni resistance sensors and potentiometers.It can be operated as a 2-channel (2- and 3-wire) or 4-channel (2-wire) module.The module automatically lin…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module directly connects to Pt or Ni resistance sensors and potentiometers.It can be operated as a 2-channel (2- and 3-wire) or 4-channel (2-wire) module.The module automatically linearizes the entire temperature range. A sensor error (short circuit, line break or measurement range overflow) is indicated by a red LED.The module can be configured via WAGO‐I/O‐CHECK or GSD files.It features multiple setting options and high accuracy.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 4 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 4 |
| Signal type | Resistance measurement, Potentiometer positions |
| Signal type (configurable) | yes |
| Sensor connection | 4 x (2-wire); 2 x (3-wire) |
| Data width | 4 (2) x 16-bit data; 4 (2) x 8-bit control/status (optional) |
| Resolution (over entire range) | 0.1 °C |
| Conversion time (typ.) | 320 ms |
| Measurement error (25 °C) | ≤ 1 K within the entire temperature range, ≤ 0.5 K within the temperature range (−30 … +120 °C, Pt 1000) |
| Temperature coefficient | ≤ 20 ppm/K |
| Measuring current (typ.) | ≤ 350 µA |
| Measurement repetition rate (standard) | 1.1 s |
| Measurement repetition rate (2-channel/2-conductor) | 0.63 s |
| Response time (max.) | 4 s |
| Sensor types | Pt100; Configurable: Pt200, Pt500, Pt1000, Ni100, Ni120, Ni1000; Potentiometer (2-channel operation only): 10R … 1k2, 10R … 5k0 |
| Temperature range | −200 … +850 °C (Pt100), −60 … +300 °C (Ni 100, Ni 1000), −60 … +250 °C (Ni 1000 TK5000), −80 … +260 °C (Ni 120) |
| Configuration options | WAGO-I/O-CHECK, CODESYS Library, e!COCKPIT |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 50 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, B, E, F) green: Function AI 1 … AI 4; LED (C, D, G, H) red: Error AI 1 … AI 4 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.713 MJ |
| Weight | 49.7 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454976927 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151602 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 11120-22-2, 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead silicate |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 0476905f-9e53-4f8b-814e-f8f19b72a769 |
| SCIP notification number (Belgium) | 6c6921be-9559-45d1-8344-954739511176 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 503bfb7a-872f-492e-93f8-1922e2294fd2 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | bdd58625-3def-4028-92e4-2d2f74c5e5b7 |
| SCIP notification number (Denmark) | 41a6277b-5fe9-41d8-9230-6262478a0158 |
| SCIP notification number (Finland) | ad180679-1c6c-4d5f-b918-fb3300a45bfe |
| SCIP notification number (France) | 14fb7b74-fa5e-4697-b250-8a9288060abf |
| SCIP notification number (Germany) | 3c41a2ca-c5b4-48d6-9085-f3424c109b48 |
| SCIP notification number (Hungary) | d73443de-5ce4-4c06-acc7-9283e7132bdb |
| SCIP notification number (Italy) | e4fefac4-7314-4ee4-8173-be34128feea7 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 993bac28-2677-4c23-bdbb-2e84588c07c2 |
| SCIP notification number (Poland) | bb4f9b56-7b76-4e22-bd08-9e5e81384635 |
| SCIP notification number (Romania) | 73f64fe0-67e1-40cd-b1ce-f4ce4ab2a2e1 |
| SCIP notification number (Sweden) | 22fad49d-6747-4d55-af0e-5c978dcb9033 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.