Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-463
This analog input module directly connects to select Pt or Ni resistance sensors. It can only be operated as a 4-channel (2-wire) module. Its temperature range is restricted to −30 … +150 °C.The modul…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module directly connects to select Pt or Ni resistance sensors. It can only be operated as a 4-channel (2-wire) module. Its temperature range is restricted to −30 … +150 °C.The module automatically linearizes the entire temperature range. A sensor error (short circuit, line break or measurement range overflow) is indicated by a red LED. The module can be configured via WAGO‐I/O‐CHECK or GSD files. It features multiple setting options and high accuracy.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 4 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 4 |
| Signal type | Resistance measurement |
| Signal type (configurable) | yes |
| Sensor connection | 4 x (2-wire) |
| Data width | 4 x 16-bit data; 4 x 8-bit control/status (optional) |
| Resolution (over entire range) | 0.1 °C |
| Measurement error (25 °C) | ≤ 0.5 K in temperature range: −30 … +150 °C |
| Temperature coefficient | ≤ 20 ppm/K |
| Measuring current (typ.) | ≤ 350 µA |
| Measurement repetition rate (standard) | 1.1 s |
| Measurement repetition rate (2-channel/2-conductor) | 0.63 s |
| Response time (max.) | 4 s |
| Sensor types | Pt1000; Configurable: Ni1000, KTY 81 |
| Temperature range | −30 … +150 °C |
| Configuration options | WAGO-I/O-CHECK, CODESYS Library, e!COCKPIT |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 50 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, B, E, F) green: Function AI 1 … AI 4; LED (C, D, G, H) red: Error AI 1 … AI 4 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.713 MJ |
| Weight | 49.7 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-1; EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821419181 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 11120-22-2, 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 11120-22-2, 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead silicate, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead silicate |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II, 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 5bf9acfa-cae9-40f8-9227-dbac3fa5b5ff |
| SCIP notification number (Belgium) | c5adc442-cade-45f2-9dda-5291786a185c |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 351aa088-aa27-4073-acc7-d36e4d1c3e46 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 51b6f167-f86d-4477-88a0-18224864da59 |
| SCIP notification number (Denmark) | 4e024681-b63d-4671-83ae-8f999d38b5e6 |
| SCIP notification number (Finland) | 20ad00eb-d6c4-4606-91c6-3f058f102782 |
| SCIP notification number (France) | e53e2dc8-6e08-4243-a10b-f88a1261042b |
| SCIP notification number (Germany) | 6912aeb9-9bc1-43f9-a3dc-03d6a7ddaf65 |
| SCIP notification number (Hungary) | 96a749ad-ddee-41b1-a067-4a5159a4fcaa |
| SCIP notification number (Italy) | 495218c6-9554-4fbe-a4e2-7ed7ff8c6afe |
| SCIP notification number (Netherlands) | 42f490c3-0a52-4504-9233-6c8cffbca53d |
| SCIP notification number (Poland) | 3bbdb231-cedc-4378-afc0-0b7a68417905 |
| SCIP notification number (Romania) | d71ce009-40a0-45c9-80ac-897713a322a6 |
| SCIP notification number (Sweden) | e24e768b-0900-471e-a213-b9b1d9b5a430 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.