Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-461/000-200
This analog input module directly connects to Pt resistance sensors.Two- or three-wire sensors can be connected.The module automatically linearizes the entire temperature range. A sensor error (short…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module directly connects to Pt resistance sensors.Two- or three-wire sensors can be connected.The module automatically linearizes the entire temperature range. A sensor error (short circuit, line break or measurement range overflow) is indicated by a red LED.A green LED indicates readiness for operation and error-free communication with the coupler.The shield directly connects to the DIN-rail.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Resistance measurement |
| Sensor connection | 2 x (2-wire, 3-wire) |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Resolution (over entire range) | 0.1 °C |
| Conversion time (typ.) | 320 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.2 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Measuring current (typ.) | 0.5 mA |
| Response time (max.) | 4 s |
| Sensor types | Pt100 |
| Temperature range | −200 … +850 °C |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 80 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Function AI 1, AI 2; LED (B, D) red: Error AI 1, AI 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.737 MJ |
| Weight | 52 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454487188 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(c)-I, 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | b66edf80-0445-485c-9ec0-d76f13d807d6 |
| SCIP notification number (Belgium) | dd619328-348d-4444-8158-15d3439e63f9 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 7424b87e-91ea-4832-af38-186baad596d4 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 20e0ed1f-05bd-47ce-b104-75b3928e6f22 |
| SCIP notification number (Denmark) | 27a86448-a74b-4d42-9de4-5c26a45a9120 |
| SCIP notification number (Finland) | 8fbe7116-6157-4e26-addd-60d0610192e6 |
| SCIP notification number (France) | 2e6c5698-e355-42dd-81b7-dcbcf9922ab3 |
| SCIP notification number (Germany) | c08fc5b9-ea75-4811-8cae-36fff5a75644 |
| SCIP notification number (Hungary) | 1bffd341-ff9a-4b8c-9250-63785b8976af |
| SCIP notification number (Italy) | 1af3907b-b8f7-4cc4-9b9f-7420f6a6895a |
| SCIP notification number (Netherlands) | ef0bb41c-e88e-4714-9b50-cdbec250e100 |
| SCIP notification number (Poland) | 5780b2c8-5377-4451-b3c5-311dbb1c2504 |
| SCIP notification number (Romania) | 7ebaa68c-98aa-4520-9d68-6d05d678f8c0 |
| SCIP notification number (Sweden) | e4b4b995-1270-4a05-ad38-ce5236cef48a |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.