Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-461/000-002
This analog input module directly connects to Ni resistance sensors.Two- or three-wire sensors can be connected.The module automatically linearizes the entire temperature range. A sensor error (short…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module directly connects to Ni resistance sensors.Two- or three-wire sensors can be connected.The module automatically linearizes the entire temperature range. A sensor error (short circuit, line break or measurement range overflow) is indicated by a red LED.A green LED indicates readiness for operation and error-free communication with the coupler.The shield directly connects to the DIN-rail.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Potentiometer positions |
| Sensor connection | 2 x (2-wire) |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Resolution (over entire range) | 0.1 Ohm |
| Conversion time (typ.) | 320 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.2 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Measuring current (typ.) | 0.5 mA |
| Response time (max.) | 4 s |
| Sensor types | 10R … 1k2 |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 80 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Function AI 1, AI 2; LED (B, D) red: Error AI 1, AI 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.737 MJ |
| Weight | 50.7 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454486730 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101602 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(c)-I, 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 3bbb385c-53ba-4825-926d-0b35c731523b |
| SCIP notification number (Belgium) | ec083cb1-0923-4322-9c65-36b6f2cc1a61 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 1420f430-05fc-4540-a3fe-0893e1a3873f |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 9fff4a1b-f2ef-46c2-8b4a-261da53787f2 |
| SCIP notification number (Denmark) | ca2b1753-31d0-4b37-ba5a-4b1f3ce55260 |
| SCIP notification number (Finland) | 108abf74-f410-409a-8197-f9d4b6c3189c |
| SCIP notification number (France) | 740e8e71-98d6-40ca-8198-b09a4dd16314 |
| SCIP notification number (Germany) | 08cfa6ad-ad5e-4f80-8562-6928e5bd78f9 |
| SCIP notification number (Hungary) | ec9d4ad9-537f-43cc-b845-080d4e0ed1ba |
| SCIP notification number (Italy) | 490a1a4b-66e8-4ef1-9dd8-2003a9849155 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 224fddb3-b756-417f-b93f-1abcce87c20e |
| SCIP notification number (Poland) | 2b6fba40-ce82-4e91-b098-aab87c626830 |
| SCIP notification number (Romania) | f2174dc7-8d24-4a08-a820-9fc17c0c3825 |
| SCIP notification number (Sweden) | 825e0f36-b280-42bc-8c5d-fd04e3086e47 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.