Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-458
This analog input module directly connects to thermocouples. The module automatically linearizes the entire temperature range. Cold junction compensation mitigates the clamping unit offset voltage ove…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module directly connects to thermocouples. The module automatically linearizes the entire temperature range. Cold junction compensation mitigates the clamping unit offset voltage over the 0–55°C operating range. A line break is indicated by a red LED. Unused channels can be deactivated. The module can be configured via WAGO‐I/O‐CHECK or GSD files. It features multiple setting options and high accuracy.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 8 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 8 |
| Signal type | Thermocouple, Low voltages |
| Signal type (configurable) | yes |
| Sensor connection | 8 x (2-wire) |
| Data width | 8 x 16-bit data; 8 x 8-bit control/status (optional) |
| Resolution (over entire range) | 0.1 °C |
| Conversion time (typ.) | 100 ms |
| Measurement error (25 °C) | Without cold junction compensation: ≤ ±1 K (type E, N, K, T, J, C); ≤ ±2 K (type S, R); ≤ ±3 K (type B); Cold-junction compensation measurement error: ≤ ±4 K |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.05 %/K |
| Sensor types | Thermocouple K; Configurable: J, B, E, N, R, S, T, U, C; Voltage sensor: ±30 mV, ±60 mV, ±120 mV, ±240 mV |
| Temperature range | Sensor-specific |
| Cold junction compensation | internal and external |
| Configuration options | WAGO-I/O-CHECK, CODESYS Library, e!COCKPIT |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 100 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (1-8) green: Status TC 1 … TC 8; LED (9-16) red: Error TC 1 … TC 8 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 16 x Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69 mm / 2.717 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 61.8 mm / 2.433 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 0.62 MJ |
| Weight | 63 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-1; EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143350372 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151706 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 12060-00-3, 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead titanium oxide (PbTiO3) |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 97d7ff78-46f1-4056-8dd2-60c498336e65 |
| SCIP notification number (Belgium) | 9a4d3221-1995-4de2-8787-cb2633bf2bf3 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | ddec7740-3867-48a1-a756-dc9d74bb5ce3 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | afcdd371-5593-4677-8aa3-3abda0fadd63 |
| SCIP notification number (Denmark) | 63b9f664-a59b-4017-b8a8-cde93e28a0e8 |
| SCIP notification number (Finland) | d583aa06-8ccf-40bc-9cd9-fa38372b46db |
| SCIP notification number (France) | 627f8c2d-b9c9-4e8a-b5e8-d69a498074a1 |
| SCIP notification number (Germany) | bb38c92f-f788-4c3f-a8ee-4c32288228e7 |
| SCIP notification number (Hungary) | 767dcaa2-031d-49c3-87f4-b96e893e7852 |
| SCIP notification number (Italy) | 85c5fca1-400f-44da-b489-03d5f7158f58 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 9e6d10a7-fa20-44e8-b489-f50074e29a1e |
| SCIP notification number (Poland) | 9c9fbd57-4ef5-46d2-a9b7-28192953ebbd |
| SCIP notification number (Romania) | 14d3eeb9-d77a-47d1-9cae-031031d4a532 |
| SCIP notification number (Sweden) | d33954a3-788c-4cf7-9af8-8d61fcdce0f7 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.