Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-456/000-200
This analog input module processes standard ±10 V signals.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.The internal system supply powers the module.The inp…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module processes standard ±10 V signals.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.The internal system supply powers the module.The input channels of the module are differential inputs.The shield directly connects to the DIN-rail.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Voltage |
| Signal type (voltage) | -10 … +10 VDC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire) |
| Input voltage (max.) | 35 V |
| Signal characteristics | Differential |
| Resolution [bit] | 12 Bit |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Internal resistance | 570 kΩ |
| Conversion time (typ.) | 2 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.2 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.015 %/K |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 80 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Function AI 1, AI 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.737 MJ |
| Weight | 49.4 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454481681 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101602 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 146f2d96-7a36-475c-83b1-804819197063 |
| SCIP notification number (Belgium) | 15f690a9-3972-4573-8dcd-e9f79bf8abfc |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d127059e-5907-463c-9336-66474eaa5f20 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 9fe5d7bf-3f3a-4903-b1b0-f611fbc4cb1e |
| SCIP notification number (Denmark) | 8b16e2d6-d8db-43d1-8670-096db6db734e |
| SCIP notification number (Finland) | a48d6ab8-6fc6-4388-afd0-20e7217960e2 |
| SCIP notification number (France) | 34edc8e6-eeb4-493f-b4e1-8ae7193e6cf7 |
| SCIP notification number (Germany) | 7eaf5c95-f2d9-45cf-a209-814f8094ba54 |
| SCIP notification number (Hungary) | e2f6845d-5401-494d-88e6-e4022f35fe4a |
| SCIP notification number (Italy) | 79bace08-a66d-4368-9ca5-62325cc505df |
| SCIP notification number (Netherlands) | 1d6209dd-6f3a-48fa-b195-04c4073136a7 |
| SCIP notification number (Poland) | 1f977fbe-c095-43f5-95e3-e9a180338d14 |
| SCIP notification number (Romania) | f819a9db-79cf-4d92-a2cc-7f373f8d827f |
| SCIP notification number (Sweden) | b22364d1-19bf-4de8-a85c-d7b01e853d9c |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-456/000-200” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.