Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-454
This analog input module processes standard 4–20 mA signals.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.The internal system supply powers the module.The i…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module processes standard 4–20 mA signals.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.The internal system supply powers the module.The input channels of the module are differential inputs.The shield directly connects to the DIN-rail.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Current |
| Signal type (current) | 4 … 20 mADC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire) |
| Input voltage (max.) | 35 V |
| Signal characteristics | Differential |
| Resolution [bit] | 12 Bit |
| Input resistance (max.) | 220 Ω |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Conversion time (typ.) | 2 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.2 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 70 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Function AI 1, AI 2; LED (B, D) red: Error AI 1, AI 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.771 MJ |
| Weight | 49.8 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454483098 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101602 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(c)-I, 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 1589eb06-3c9b-4b2a-9a0e-406c4454ba2e |
| SCIP notification number (Belgium) | fa924dcf-cb4b-4cdb-ac35-5e702e51c59d |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 315379c7-bd29-4aad-a745-f5874086fee5 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | db96cd62-4e69-4788-a156-302cbc752581 |
| SCIP notification number (Denmark) | f07fa11a-38ff-4450-a9f5-152ef5d7af19 |
| SCIP notification number (Finland) | dc7be163-05be-475c-a971-585e300cf22b |
| SCIP notification number (France) | 75be9dcb-37dd-4d89-a069-38e3b6b5e644 |
| SCIP notification number (Germany) | 034c0612-dfd3-4fca-97ce-58647c7ff2dd |
| SCIP notification number (Hungary) | 7d105789-a273-4d9a-9550-cec3e352ebc3 |
| SCIP notification number (Italy) | 6097cd19-738c-4de5-9308-2e2227ad40e3 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 7a0c925b-cdf3-4cf0-bb75-7c8bfa9c77d5 |
| SCIP notification number (Poland) | 1d1f1fed-eae9-4ff8-b318-b885ec086467 |
| SCIP notification number (Romania) | 47272d0a-b3f2-46f0-a2ec-52a518c6786f |
| SCIP notification number (Sweden) | 90a55879-0afb-49d3-a230-b02a129ba1b0 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-454” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.