Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-454/000-200
This analog input module processes standard 4–20 mA signals.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.The internal system supply powers the module.The i…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module processes standard 4–20 mA signals.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.The internal system supply powers the module.The input channels of the module are differential inputs.The shield directly connects to the DIN-rail.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Current |
| Signal type (current) | 4 … 20 mADC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire) |
| Input voltage (max.) | 35 V |
| Signal characteristics | Differential |
| Resolution [bit] | 12 Bit |
| Input resistance (max.) | 220 Ω |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Conversion time (typ.) | 2 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.2 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 70 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Function AI 1, AI 2; LED (B, D) red: Error AI 1, AI 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.737 MJ |
| Weight | 50.4 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454483227 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101602 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(c)-I, 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 5dd2fab0-f088-4c41-b99e-84a86797ff37 |
| SCIP notification number (Belgium) | 4b6d9306-6903-433b-ad27-ad4c1b8ba32d |
| SCIP notification number (Bulgaria) | adee6d53-737f-4c38-bb34-eeafd738b015 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d8849e1d-b44b-4aba-bf93-1a7f6d1cfd97 |
| SCIP notification number (Denmark) | bd45f644-09ca-4508-b2b7-8da8f875e774 |
| SCIP notification number (Finland) | 4dd194eb-bfe9-4a07-94ce-a015e4baf0f2 |
| SCIP notification number (France) | b68f419d-d048-404a-8547-b9623b52a008 |
| SCIP notification number (Germany) | fa82ac08-f160-4de0-be1f-a165d06998b0 |
| SCIP notification number (Hungary) | 8dc3af3a-095f-44e1-9100-29ab07cc8b74 |
| SCIP notification number (Italy) | 943c5e7b-0707-4373-a7d3-52c00b50ae9d |
| SCIP notification number (Netherlands) | 234c6de6-8aa3-4c1a-9d45-fb64242b005c |
| SCIP notification number (Poland) | 2f5a7072-9ec7-462d-9a38-0810326fc958 |
| SCIP notification number (Romania) | e1b615f8-a6ee-4230-8727-d7e71d9ce0ab |
| SCIP notification number (Sweden) | 82899aae-4837-47a3-a50e-da263e5bf186 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-454/000-200” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.