Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-430/040-000
This digital input module features eight channels in a width of just 12 mm (0.47 inch). It receives control signals from digital field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection f…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital input module features eight channels in a width of just 12 mm (0.47 inch). It receives control signals from digital field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter.Field and system levels are electrically isolated.The device is ideal for operation in extreme environments thanks to:An extended temperature rangeGreater immunity to impulse voltages and electromagnetic interferenceHigher vibration and shock resistance
Specification
Technical data
| Number of digital inputs | 8 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 8 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Sensor connection | 8 x (1-wire) |
| Input characteristic | high-side switching |
| Input filter | 3 ms |
| Input current per channel for signal (1) typ. | 2.8 mA |
| Voltage range for signal (0) | −3 … +5 VDC |
| Voltage range for signal (1) | 15 … 30 VDC |
| Input data width (internal) max. | 8 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 17 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission via spring contact); Derating must be observed! |
| Dielectric strength | 510 VAC / 775 VDC; per EN 60870-2-1 |
| Indicators | LED (A-H) green: Status DI 1 … DI 8 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1 kV |
| Derating | Derating (supply voltage):Ambient temperatures under laboratory conditions: (-25 … +30 %);for -40 … +55 °C: 24 V (-25 … +20 %);for +55 … +70 °C: 24 V (-25 … +10 %);Lower limit in all temperature ranges: -27.5 % (including 15 % residual ripple) |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (inputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Input |
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | dark gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.945 MJ |
| Weight | 46.4 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Ambient temperature (installation) | -20 … +70 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal up, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Relative humidity (with condensation) | Short-term condensation per Class 3K7/IEC EN 60721-3-3 and E-DIN 40046-721-3 (except for wind-driven precipitation, water and ice formation) |
| Vibration resistance | According to type test for marine classification (ABS, BV, DNV, IACS, LR): acceleration: 5g, IEC 60068-2-6, EN 60870-2-2, IEC 60721-3-1, -3, EN 50155, EN 61373 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 (10g/16 ms/half-sine/1,000 shocks; 25g/6 ms/half-sine/1,000 shocks), EN 50155, EN 61373 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-1, -2; EN 61131-2; marine applications; EN 50121-3-2; EN 50121-4, -5; EN 60255-26; EN 60870-2-1; EN 61850-3; IEC 61000-6-5; IEEE 1613; VDEW: 1994 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, -4, EN 61131-2, EN 60255-26, marine applications, EN 60870-2-1, EN 61850-3, EN 50121-3-2, EN 50121-4, -5 |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143673051 |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | ec0c7ad5-4291-4305-88b8-d8d6551fec54 |
| SCIP notification number (Belgium) | 7a70c03b-9c21-42df-9dd0-53d90884a532 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 982332af-ff54-4a74-b3f6-f1371b039e2e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f7c11fee-dcd4-40a5-9127-c6faf2d658d2 |
| SCIP notification number (Denmark) | 6e832633-1b20-41b0-ac00-9fd70d7d3799 |
| SCIP notification number (Finland) | 3747f0ec-85e2-4aff-84fa-d385c257cc77 |
| SCIP notification number (France) | 5d278e2e-17dc-4dc2-89a6-4aa47ee2965b |
| SCIP notification number (Germany) | 0e0ec410-a0b7-4fa8-a1b1-4c864e6cbfa8 |
| SCIP notification number (Hungary) | 166b9aed-d675-40c7-a526-7adcd5d33979 |
| SCIP notification number (Italy) | f01e7efa-afe5-4842-a3eb-0799f650e29c |
| SCIP notification number (Netherlands) | d096f02d-aee4-4c0b-a6e8-7606575ce2e7 |
| SCIP notification number (Poland) | 7a7c71d9-94b9-4aa4-a422-ddc4361992e3 |
| SCIP notification number (Romania) | e23f7bab-3ac9-4fac-8505-22a9006e6c44 |
| SCIP notification number (Sweden) | 05bc9cea-3283-4b6d-bbae-1abdf848c1f2 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.