Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-429/040-001
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).The module features two channels. Each channel can be used as a high-side or low-side switching input.Field and sy…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).The module features two channels. Each channel can be used as a high-side or low-side switching input.Field and system levels are electrically isolated.Notice: An additional supply module must be added for 60 VDC supply!The device is ideal for operation in extreme environments thanks to:An extended temperature rangeGreater immunity to impulse voltages and electromagnetic interferenceHigher vibration and shock resistance
Specification
Technical data
| Number of digital inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 60 VDC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire) |
| Input characteristic | high-side/low-side switching, configurable |
| Input filter | 3 ms |
| Input current per channel for signal (1) typ. | 2.9 mA |
| Voltage range for signal (0) | −7.5 … +12 VDC |
| Voltage range for signal (1) | 44 … 78 VDC |
| Sensor supply | 60 VDC |
| Input data width (internal) max. | 2 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 2.5 mA |
| Supply voltage (field) | 60 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Dielectric strength | 2.5 kVAC / 3.5 kVDC; per EN 60870-2-1 |
| Indicators | LED (A, E) green: Status DI 1, DI 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Rated impulse withstand voltage | 5.0 kV (EN 60870-2-1 / Class VW3); 4.0 kV (UL 508); 4.0 kV (EN 61010-1 to 2000 m); 2.5 kV (EN 61010-1 to 5000 m) |
| Overvoltage category | Nominal voltage 110 V: III (EN 61010-1 / up to 2.000 m); II (EN 61010-1 / up to 5.000 m) |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (inputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Input |
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | dark gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.945 MJ |
| Weight | 46.5 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Ambient temperature (installation) | -20 … +70 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 (EN 61010-1) |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal up, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Relative humidity (with condensation) | Short-term condensation per Class 3K7/IEC EN 60721-3-3 and E-DIN 40046-721-3 (except for wind-driven precipitation, water and ice formation) |
| Vibration resistance | According to type test for marine classification (ABS, BV, DNV, IACS, LR): acceleration: 5g, IEC 60068-2-6, EN 60870-2-2, IEC 60721-3-1, -3, EN 50155, EN 61373 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 (10g/16 ms/half-sine/1,000 shocks; 25g/6 ms/half-sine/1,000 shocks), EN 50155, EN 61373 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-1, -2; EN 61131-2; marine applications; EN 50121-3-2; EN 50121-4, -5; EN 60255-26; EN 60870-2-1; EN 61850-3; IEC 61000-6-5; IEEE 1613; VDEW: 1994 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, -4, EN 61131-2, EN 60255-26, marine applications, EN 60870-2-1, EN 61850-3, EN 50121-3-2, EN 50121-4, -5 |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143339971 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 4ffd7e8f-e845-441a-864e-1ffabd965e40 |
| SCIP notification number (Belgium) | 504a6119-6166-435e-9f88-09be84286c29 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 449e9f86-61d9-48aa-a4a6-7bd0dd13d20c |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 11f99de5-d467-49a6-9f3b-ddcb233760e3 |
| SCIP notification number (Denmark) | fc7ed17b-001b-4b84-b604-15212bd41684 |
| SCIP notification number (Finland) | d20b7859-0ba8-4d22-b112-b5a1c2fcf282 |
| SCIP notification number (France) | 50da278c-31f8-4f05-8534-f0f4c8042498 |
| SCIP notification number (Germany) | 035f093c-bf74-495a-823a-036a81edaf14 |
| SCIP notification number (Hungary) | cf30eb83-2e3b-40d6-b1f4-51fca2a4db49 |
| SCIP notification number (Italy) | bc11982b-6fed-4926-af88-9de9d3646350 |
| SCIP notification number (Netherlands) | c861fad2-2b91-4770-aacf-11cdbd92f53e |
| SCIP notification number (Poland) | 6238410d-fad3-4ad1-85b3-2e5abf916f52 |
| SCIP notification number (Romania) | f7da5c57-c444-4535-98e8-7cedb8b97286 |
| SCIP notification number (Sweden) | 0d603c04-2590-4709-b673-15c3599c32aa |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.