Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-424
This module incorporates a current loop, which makes it possible to monitor alarm contacts (window contacts) with a fixed resistance ratio (R1, R2), for intruder detection.The module indicates the sta…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This module incorporates a current loop, which makes it possible to monitor alarm contacts (window contacts) with a fixed resistance ratio (R1, R2), for intruder detection.The module indicates the status of the connected contact via LEDs and status bits in the process image.
Specification
Technical data
| Number of digital inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Current loop (intruder detection) |
| Sensor connection | 2 x (2-wire) |
| Specific sensor properties | Alarm contact: R1 = 1.5 kΩ (±5 %); R2 = 2.2 kΩ (±5 %); Conductor resistance (R wire): 200 Ω (max.) |
| Output current per channel | 0.001 A |
| Sensor supply | 24 VDC |
| Input data width (internal) max. | 4 Bit |
| Data width | 4-bit input: 2-bit data, 2-bit error (short circuit/wire break) |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 6 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 16 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Status DI 1, DI 2; LED (B, D) red: Error DI 1, DI 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 3 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (inputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Input |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.992 MJ |
| Weight | 58 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454848026 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-05 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | ad1aab39-fefe-4df4-929f-65f486862c0e |
| SCIP notification number (Belgium) | 5212c2ee-06d7-4497-b56d-1fbce813dfa5 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e4369c52-dcb9-4638-b0e0-fff223d2c8b7 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 58bf9eca-1223-4c66-8496-9e4a01decf7a |
| SCIP notification number (Denmark) | 2699c96e-1f44-4056-8531-6ddcd15dd9a0 |
| SCIP notification number (Finland) | d6b55f4a-7c2f-4829-9c5a-972862f1d76b |
| SCIP notification number (France) | 48b25ebb-8da7-4910-88ad-5cf9f9b51c18 |
| SCIP notification number (Germany) | ba18c973-fd20-452a-a878-69d06bfb42f0 |
| SCIP notification number (Hungary) | 57d09fa3-c574-4cd6-85df-1fa79ab73acb |
| SCIP notification number (Italy) | 2d33e240-e767-4b9d-923d-b29cbbe65276 |
| SCIP notification number (Netherlands) | f2d3af0d-0fe1-4162-9b41-6a7fb2b98db2 |
| SCIP notification number (Poland) | 16cd845b-afd5-4dab-9b3a-d96f4dfe022b |
| SCIP notification number (Romania) | a589b242-ed06-42c0-a764-81d5ab49b7fc |
| SCIP notification number (Sweden) | 4331c8c1-c1ab-4137-a389-bc1692a11146 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-424” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.