Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-423
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter with a time constant.Field and system levels are electrically isola…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter with a time constant.Field and system levels are electrically isolated.Notice:An additional supply module must be added for 24 VAC supply!
Specification
Technical data
| Number of digital inputs | 4 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 4 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VAC/DC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire, 3-wire); A suitable field side connection module (e.g., 750-614) must also be used to connect other sensors. |
| Input characteristic | high-side switching |
| Input filter | 50 ms |
| Input current (typ.) | 7.5 mA (AC); 9.5 mA (DC) |
| Voltage range for signal (0) | −3 … +5 VDC; 0 … 5 VAC |
| Voltage range for signal (1) | 11 … 30 VDC; 10 … 27 VAC |
| Sensor supply | 24 VAC/DC |
| Input data width (internal) max. | 4 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 10 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VAC/DC (-15 … +20 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A-D) green: Status DI 1 … DI 4 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (inputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Input |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.998 MJ |
| Weight | 54 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454508135 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I, 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | e1bac9c8-0be4-43fa-a543-69e66e6b88df |
| SCIP notification number (Belgium) | de1da174-a398-422f-81c6-a6b7ce6f7350 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | cab9e79c-7b43-4e36-8215-6789e4c925f7 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b697216c-66fe-4e3d-80ef-c8e74655150a |
| SCIP notification number (Denmark) | 481cdefa-7686-494f-ad6e-9d48f04abaa2 |
| SCIP notification number (Finland) | 833dc9d8-4cbf-4f87-b958-2f97d43ecb8a |
| SCIP notification number (France) | 1fe12258-0724-4163-a59f-e55d1e96f543 |
| SCIP notification number (Germany) | 09d4c053-6e1d-4003-be69-4a71d8236e1e |
| SCIP notification number (Hungary) | 60d817a6-fced-4f81-9432-317da975ecf3 |
| SCIP notification number (Italy) | 97dd577b-c428-4d2f-8a0c-1fa0dc214c55 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 1593c0db-88c3-4d16-8499-0cd8158bc3ff |
| SCIP notification number (Poland) | 3fbc0a1e-cc6b-46f0-bbf6-ac564d77153a |
| SCIP notification number (Romania) | acaa022c-8521-4fdd-8b87-f5641b2ec529 |
| SCIP notification number (Sweden) | 9d7cf5e7-1d5c-4874-adcc-c67b9d799e91 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-423” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.