Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-421
This digital input module receives control signals from the field side and supplies a short-circuit proof voltage to the sensors. The module transfers the control signals and other information via a f…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital input module receives control signals from the field side and supplies a short-circuit proof voltage to the sensors. The module transfers the control signals and other information via a fieldbus coupler to the higher-level controller.Each input module has a noise-rejection filter.Each sensor can be supplied separately. A short circuit to ground is indicated as an error/fieldbus failure and a message is sent to the supervisory control.The error is canceled automatically after it has been rectified.Field and system levels are electrically isolated.
Specification
Technical data
| Number of digital inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire, 3-wire) |
| Input characteristic | high-side switching |
| Input filter | 3 ms |
| Input current per channel for signal (1) typ. | 3.7 mA |
| Voltage range for signal (0) | −3 … +5 VDC |
| Voltage range for signal (1) | 15 … 30 VDC |
| Output current per channel | 0.5 A |
| Short-circuit current | 1.5 A, pulsating due to thermal overload protection |
| Sensor supply | 24 VDC |
| Diagnostics | Short circuit, automatic acknowledgment after error rectified |
| Input data width (internal) max. | 4 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 12 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Status DI 1, DI 2; LED (B, D) red: Error DI 1, DI 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (inputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Input |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 1.02 MJ |
| Weight | 49.8 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454495008 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 803ed15f-47c7-47af-93c7-03f4217ca831 |
| SCIP notification number (Belgium) | a4eadee4-501f-404d-907a-d2abde33bebc |
| SCIP notification number (Bulgaria) | eb4795f9-30a6-4773-a667-b06bf93c3a72 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 549d6e19-fcd3-4abc-bcae-42c616a2f9cf |
| SCIP notification number (Denmark) | 1b35d4c1-68b8-4707-9d46-8ca3a5acd5d8 |
| SCIP notification number (Finland) | e0c0e1b3-91a5-469f-8da1-4d4d99097b96 |
| SCIP notification number (France) | 51bb9dff-ee15-4e7d-9af9-4150d1c8c11a |
| SCIP notification number (Germany) | fc9f1adf-96cf-445e-b9c7-6e803f976708 |
| SCIP notification number (Hungary) | d2f9a2d6-007f-41d5-904a-f281d8970651 |
| SCIP notification number (Italy) | 12ce542d-acf7-4617-a9e0-ced61fc4108b |
| SCIP notification number (Netherlands) | 57a24adf-2146-4697-8320-6060779bb171 |
| SCIP notification number (Poland) | fb1f3cf0-883f-4331-9602-346ac3571954 |
| SCIP notification number (Romania) | 87107905-be31-4c23-a2f0-4e2a534580d6 |
| SCIP notification number (Sweden) | 63b3124a-dd15-4c17-b337-c5c391958f50 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.