Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-415
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input has a bridge rectifier and capacitor and current limitation for AC/DC operation.Each input module has a…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input has a bridge rectifier and capacitor and current limitation for AC/DC operation.Each input module has a downstream noise-rejection filter with an integrated time constant.Field and system levels are electrically isolated.All inputs are isolated.
Specification
Technical data
| Number of digital inputs | 4 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 4 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VAC/DC |
| Sensor connection | 4 x (2-wire) |
| Input characteristic | high-side switching |
| Input filter | 20 ms |
| Input current (typ.) | 7.5 mA (AC); 9.5 mA (DC) |
| Voltage range for signal (0) | −3 … +5 VDC; 0 … 5 VAC |
| Voltage range for signal (1) | 11 … 30 VDC; 10 … 27 VAC |
| Input data width (internal) max. | 4 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 10 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A-D) green: Status DI 1 … DI 4 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (inputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Input |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 1.306 MJ |
| Weight | 48 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454392796 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I, 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | e51b331d-381c-4b34-abcf-72cad0ebe4fa |
| SCIP notification number (Belgium) | acd14b31-9a97-48c3-9753-42db4b628072 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 950c7e46-5417-419c-9097-5008229da03e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 255e975c-840d-452d-9344-1ae87c79f24f |
| SCIP notification number (Denmark) | b59a1d43-4d19-4c08-9dcc-42d30d52e83e |
| SCIP notification number (Finland) | 14f1abf3-db52-4ed8-97ad-3408d2adf2cd |
| SCIP notification number (France) | aff8203b-3f61-4d1f-9572-49cab0f1d665 |
| SCIP notification number (Germany) | 7d0cbdaf-a613-4df5-a2a9-d51235ed27de |
| SCIP notification number (Hungary) | 019cd506-13c4-4cf5-aa22-e8cbbd065e65 |
| SCIP notification number (Italy) | 52dfed46-9f3b-45d5-b600-98c07c743224 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 85fcc293-f474-4294-a3f3-b6e940cf136b |
| SCIP notification number (Poland) | 48330d5f-0376-4e52-85fe-1490c1849e6f |
| SCIP notification number (Romania) | caf11413-38fc-4746-b1b6-c24bc9da862b |
| SCIP notification number (Sweden) | ba867a72-4477-43a4-838f-330869d15f7e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-415” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.