Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-410
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter.Field and system levels are electrically isolated.A 2-wire proximit…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter.Field and system levels are electrically isolated.A 2-wire proximity sensor can be connected to this module.
Specification
Technical data
| Number of digital inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire, 3-wire, 4-wire); 2-wire proximity sensor |
| Input characteristic | high-side switching |
| Input filter | 3 ms |
| Input current per channel for signal (1) typ. | 8 mA |
| Voltage range for signal (0) | −3 … +5 VDC |
| Voltage range for signal (1) | 15 … 30 VDC |
| Sensor supply | 24 VDC |
| Input data width (internal) max. | 2 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 2.5 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Status DI 1, DI 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 3 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (inputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Input |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.923 MJ |
| Weight | 45.7 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454493943 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | a7ea4332-b9c0-4b80-89ee-aa107449cd05 |
| SCIP notification number (Belgium) | a5ac9e53-0ced-46a7-a3d0-0f5bfaa2fab7 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | f55b32e7-5a46-4ec5-bc31-7383495a167d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | bd41fc46-1813-42e0-b1ee-0b5e6e9d7127 |
| SCIP notification number (Denmark) | 419fba97-c24a-4c27-b6b4-de92c4b402d1 |
| SCIP notification number (Finland) | edc808ed-6006-40b7-967e-39b211ae7b16 |
| SCIP notification number (France) | 124178fd-2264-44c0-aa3e-11ee95293558 |
| SCIP notification number (Germany) | e5e0b4bf-af0f-4629-8254-72b98b1d33e6 |
| SCIP notification number (Hungary) | 5320094e-cf26-4d00-a86f-4343d3b6a48c |
| SCIP notification number (Italy) | 89beea5d-c92a-4dd6-b53e-b1fc5b4a5032 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 8c45c503-ad61-4256-8679-bca3eb86be22 |
| SCIP notification number (Poland) | 51b42d5f-4b0a-46fd-a0f8-8280d3894d71 |
| SCIP notification number (Romania) | 3895679e-51d9-41a9-9750-a8deba54523f |
| SCIP notification number (Sweden) | ffeb0ff8-44df-4b4e-90de-2076e198978c |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-410” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.