Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-408
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter.Field and system levels are electrically isolated.
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter.Field and system levels are electrically isolated.
Specification
Technical data
| Number of digital inputs | 4 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 4 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire, 3-wire); A suitable field side connection module (e.g., 750-614) must also be used to connect other sensors. |
| Input characteristic | low-side switching |
| Input filter | 3 ms |
| Input current per channel for signal (0) typ. | 7 mA |
| Voltage range for signal (0) | (UV - 5 V) … UV DC |
| Voltage range for signal (1) | −3 VDC … (UV - 15 V) |
| Sensor supply | 24 VDC |
| Input data width (internal) max. | 4 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 5 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-15 … +20 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A-D) green: Status DI 1 … DI 4 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (inputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Input |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 1.363 MJ |
| Weight | 46.5 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454392741 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 178cb836-8016-439d-a0ae-be2c767c8842 |
| SCIP notification number (Belgium) | 0b051eff-3e4b-4493-8110-a9c6933727c8 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 29a0664c-65f7-47d0-a058-71bd5651a20a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f281a6ee-8a67-4d99-b114-c795c803b2a3 |
| SCIP notification number (Denmark) | 14086bc8-43d3-482e-a063-1794f2339150 |
| SCIP notification number (Finland) | 3ebe8a2f-91ed-4223-99d2-e1c9e9b0a02c |
| SCIP notification number (France) | 748fff0c-9f43-43f5-b614-be894ff26797 |
| SCIP notification number (Germany) | 130d06ba-0d69-40ad-870d-a742424ad7be |
| SCIP notification number (Hungary) | 429c444d-623f-40c6-a502-15904ccfcec1 |
| SCIP notification number (Italy) | 163ac4cc-fcd1-41fb-bc06-138f8d2f16e2 |
| SCIP notification number (Netherlands) | d0741ef4-49e3-48ef-a660-999acb90f62c |
| SCIP notification number (Poland) | 6b98572c-dfca-4d8b-8838-494547e3c4cc |
| SCIP notification number (Romania) | 2c57f849-9aed-4276-b682-c686638f6841 |
| SCIP notification number (Sweden) | dc0477a5-512b-405c-ab9f-315ad9395f2a |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-408” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.