Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-407
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input module has a 3.0 ms noise-rejection filter.Field and system levels are electrically isolated.Notice:An…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input module has a 3.0 ms noise-rejection filter.Field and system levels are electrically isolated.Notice:An additional supply module must be added for 220 VDC supply!
Specification
Technical data
| Number of digital inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 220 VDC |
| Sensor supply | 220 VDC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire, 3-wire, 4-wire) |
| Input characteristic | high-side switching |
| Input filter | 3 ms |
| Input current per channel for signal (1) typ. | 1.2 mA |
| Voltage range for signal (0) | −3 … +100 VDC |
| Voltage range for signal (1) | 160 … 286 VDC |
| Input data width (internal) max. | 2 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 5 mA |
| Supply voltage (field) | 220 VDC (-20 … +25 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Indicators | LED (A, C) green: Status DI 1, DI 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 3 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Safety and protection
| Protection type | IP20 |
|---|---|
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (inputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Input |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.769 MJ |
| Weight | 47 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821310105 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | e27ae7f8-e6b9-469a-9ead-db182574f973 |
| SCIP notification number (Belgium) | cf899e3e-0a5a-4a8c-93dc-eff87bad4b24 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 85ab7aeb-dc8c-4b75-ab17-d5d7efadcd6d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 99d5b158-28f9-40fc-8375-b2004b9ef14e |
| SCIP notification number (Denmark) | 633184a7-b040-4411-baad-455fe58bf47e |
| SCIP notification number (Finland) | 6624d746-7b84-46a9-aded-79f690c248c5 |
| SCIP notification number (France) | cbd5a1d6-837e-4053-9bec-89638e387005 |
| SCIP notification number (Germany) | a306e6ec-27fe-47c5-89e8-07831b0c7518 |
| SCIP notification number (Hungary) | 76c18610-19bb-460c-97eb-0ba60818756a |
| SCIP notification number (Italy) | 400e94f4-aca9-4350-a5c5-1a17031e0b6e |
| SCIP notification number (Netherlands) | 3f464101-80fd-417b-bbdf-4ce8a09335c4 |
| SCIP notification number (Poland) | cd6974e1-4db0-4d66-9efc-b2a2733ff3ed |
| SCIP notification number (Romania) | 359b9955-f955-491d-ad53-820a03c6a2d2 |
| SCIP notification number (Sweden) | 8dfa4535-c1a8-484d-ad59-e8893cfd4b4e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-407” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.