Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-405
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Field and system levels are electrically isolated.Notice:An additional supply module must be added for 230 VAC sup…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Field and system levels are electrically isolated.Notice:An additional supply module must be added for 230 VAC supply!
Specification
Technical data
| Number of digital inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 230 VAC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire, 3-wire, 4-wire) |
| Input characteristic | high-side switching |
| Input filter | 10 ms |
| Input current per channel for signal (1) typ. | 6.5 mA |
| Voltage range for signal (0) | 0 … 40 VAC |
| Voltage range for signal (1) | 164 VAC … 1.1 x UN |
| Signal frequency (min.) | 45 Hz |
| Signal frequency (max.) | 65 Hz |
| Sensor supply | 230 VAC |
| Input data width (internal) max. | 2 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 2 mA |
| Supply voltage (field) | 230 VAC (-15 … +20 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 1500 V (system/field) |
| Indicators | LED (A, C) green: Status DI 1, DI 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 3 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (inputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Input |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.978 MJ |
| Weight | 47.8 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454392703 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 12060-00-3, 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead titanium oxide (PbTiO3) |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 915770f6-751e-425c-91da-2e456b80c803 |
| SCIP notification number (Belgium) | fce57952-e6c5-4332-bf11-69b867849cc7 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | da226eb4-a0f8-49bb-9bc0-7f7b1f8d61ba |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a085e5ae-3226-4141-8143-3d415fd493a4 |
| SCIP notification number (Denmark) | 542140a0-5a3c-4c67-ae83-51bfe63a23d9 |
| SCIP notification number (Finland) | 8e45aea1-4c30-46a4-a378-b7d52af50902 |
| SCIP notification number (France) | 8fb82cfa-8741-40f3-a437-828b820a87a4 |
| SCIP notification number (Germany) | af285d6a-7ee5-47ea-8cee-e67ac315d24f |
| SCIP notification number (Hungary) | 50c49559-09e4-4717-8dbe-dee32646b47d |
| SCIP notification number (Italy) | 3c2943b7-10b1-4567-8d11-b13c33b8b628 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 75bccf3c-ff67-4e3e-ae5c-ed8568fef8a1 |
| SCIP notification number (Poland) | 8a77aec1-4611-42b4-9426-1192045e9adc |
| SCIP notification number (Romania) | 32b1b1d0-b137-44eb-970c-444845877c82 |
| SCIP notification number (Sweden) | ed82050f-99a2-4bca-8228-193aac82965e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-405” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.