Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-404/000-004
This counter records 24 V binary pulses and transmits the counter status to the fieldbus system.The U/D input allows either Up or Down counting.Digital outputs DO 1 and DO 2 can be activated based on…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This counter records 24 V binary pulses and transmits the counter status to the fieldbus system.The U/D input allows either Up or Down counting.Digital outputs DO 1 and DO 2 can be activated based on the counter status or via the control byte.The control byte sets or resets the counter.A counter lock-out is also possible.
Specification
Technical data
| Number of digital outputs | 2 |
|---|---|
| Number of counters | 1 |
| Signal type | Voltage |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Counter depth | 32 Bit |
| Input current (typ.) | 6 mA |
| Output current per channel | 0.5 A |
| Output current | short-circuit-protected |
| Switching frequency (max.) | 100 kHz |
| Voltage range for signal (0) | −3 … +5 VDC |
| Voltage range for signal (1) | 15 … 30 VDC |
| Data width | 32-bit data; 8-bit control/status |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 70 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-15 … +20 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A-D) green: Status U/D, DO 1, CLOCK, DO 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 1.313 MJ |
| Weight | 50 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454429782 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121529 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-05 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-05 |
| ETIM 9.0 | EC001601 |
| ETIM 10.0 | EC001601 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I, 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 6e9a0b73-958a-4b6a-8159-f311d012971e |
| SCIP notification number (Belgium) | 7c241f01-7f4b-4370-bc8e-6471733e2d5c |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 5fe6f717-b507-4a82-960e-955fb1a9bdf3 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 9cfae755-0a87-4625-989f-b9f7c7a4929b |
| SCIP notification number (Denmark) | 79068d7d-412f-40b0-9f22-5931993fc40a |
| SCIP notification number (Finland) | 2e6cf354-52ba-41b1-96ba-04c6278da920 |
| SCIP notification number (France) | f056bd41-a137-4e5f-80b1-feef3623a17b |
| SCIP notification number (Germany) | 83ea2410-8309-461c-8ec1-041eb42f24fe |
| SCIP notification number (Hungary) | f0eaf491-44af-4af2-bbeb-3bf6284102cb |
| SCIP notification number (Italy) | aba407ec-57d7-4e8b-8613-b6f43a532484 |
| SCIP notification number (Netherlands) | ca2a2572-4286-4205-8b9b-2b85ef6be0f0 |
| SCIP notification number (Poland) | c27495d1-c53c-4567-86ba-f0306960039c |
| SCIP notification number (Romania) | 4e78d80f-0a57-447e-8fe9-5693d05999e3 |
| SCIP notification number (Sweden) | b5e031fa-edfa-4869-a69e-fb8a2d7ed6ee |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-404/000-004” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.