Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-402/025-000
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter.Field and system levels are electrically isolated.
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter.Field and system levels are electrically isolated.
Specification
Technical data
| Number of digital inputs | 4 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 4 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire, 3-wire); A suitable field side connection module (e.g., 750-614) must also be used to connect other sensors. |
| Input characteristic | high-side switching |
| Input filter | 3 ms |
| Input current per channel for signal (1) typ. | 4.5 mA |
| Voltage range for signal (0) | −3 … +5 VDC |
| Voltage range for signal (1) | 15 … 30 VDC |
| Sensor supply | 24 VDC |
| Input data width (internal) max. | 4 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 7.5 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A-D) green: Status DI 1 … DI 4 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (inputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Input |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 1.158 MJ |
| Weight | 47.3 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Relative humidity (with condensation) | Short-term condensation per Class 3K6/IEC EN 60721-3-3 and E-DIN 40046-721-3, accounting for a temperature range of −20 to +60 °C (except for wind-driven precipitation, water and ice formation) |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454626051 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 8a287b3b-cae8-40c0-a2c9-6b1d52bceb24 |
| SCIP notification number (Belgium) | 0b73fea7-b4f0-4d4d-b2c1-875475f42df3 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 324e820d-9b2f-4417-bf2e-577db197940f |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 331b52e2-d7ca-4140-a122-52a2f1cb172c |
| SCIP notification number (Denmark) | 83bd354d-0f1a-4850-b00e-827e1cc6b71d |
| SCIP notification number (Finland) | bf889da7-2f87-4d5d-a042-f48e23440740 |
| SCIP notification number (France) | eaa8f073-7ab3-4244-b160-87b094e7e101 |
| SCIP notification number (Germany) | 641e53d3-c00b-4170-b8a1-3d6da9a80702 |
| SCIP notification number (Hungary) | e41ce160-36bc-4c9b-ad46-8669017c3a15 |
| SCIP notification number (Italy) | ebc332a5-aa72-437a-8b9c-dc985a07bad8 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 263827e2-31fb-4d2a-9e75-fc5f2ce30f72 |
| SCIP notification number (Poland) | b5e4c415-930b-42a9-8b9e-e70cf1e67890 |
| SCIP notification number (Romania) | 2f91e922-221d-4279-849a-85b55969dde2 |
| SCIP notification number (Sweden) | 4539950a-8526-4b48-9de9-22d4811f7ea8 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-402/025-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.