Fast delivery within 72 Hours
Wago 706-2300/701-200
System cable; for Siemens S7-300; 8 digital inputs and 7 analog signals; Length: 2 m; Conductor cross-section: 0.25 mm² 706-2300/701-200
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
System cable; for Siemens S7-300; 8 digital inputs and 7 analog signals; Length: 2 m; Conductor cross-section: 0.25 mm² 706-2300/701-200
Specification
Notes
| Note | If less than 3 channels are used simultaneously, the maximum current per conductor is 2 A and up to 5 A (30°C ambient temperature) or 3.5 A (50°C ambient temperature) at pins N/L. If more than 3 channels are used simultaneously, the maximum current per conductor is 0.75 A and up to 5 A (30°C ambient temperature) or 3.5 A (50°C ambient temperature) at pins N/L. |
|---|
Electrical data
| Inputs/outputs | 8 digital inputs and 7 analog signals |
|---|---|
| Operating voltage | ≤ 35 VAC/VDC |
| Current per wire (max.) | 1 A |
Compatibility - Siemens
| Siemens S7-300 | 6ES7 313-5BE01-0AB0, 6ES7 313-5BG04-0AB0, 6ES7 314-6BF01-0AB0, 6ES7 314-6BG03-0AB0, 6ES7 314-6CF01-0AB0, 6ES7 314-6CG03-0AB0 |
|---|
Connection data
| Cable type | LiYY |
|---|---|
| Color code | per DIN VDE 47100 |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | D-subminiature female connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 25 |
| Connection type | System |
| Wire cross-section | 0.25 mm² |
Connection data - Connection 2
| Connector | Pluggable connector per DIN 41651; female connector |
|---|---|
| Pole number | 10 |
| Connection type | System |
| Wire cross-section | 0.14 mm² |
Connection data - Connection 3
| Connector | Siemens 6ES7-392-1BM00-0AA0 |
|---|---|
| Pole number | 40 |
| Connection type | System |
Physical data
| Cable length | 2 m |
|---|
Material data
| Weight | 648 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| GTIN | 4045454883119 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000237 |
| ETIM 10.0 | EC000237 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 706-2300/701-200” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.