Fast delivery within 72 Hours
Wago 704-9024
Adapter for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 20-pole; for Siemens ET200SP 704-9024
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Adapter for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 20-pole; for Siemens ET200SP 704-9024
Specification
Electrical data
| Operating voltage | 24 VDC |
|---|---|
| Limiting continuous current | 1 A |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Pollution degree | 2 |
| Overvoltage category | II |
Compatibility - Siemens
| Siemens ET200SP | 6ES7 131-6BF00-2CA0, 6ES7 131-6BF00-0CA0, 6ES7 131-6BF00-0DA0, 6ES7 131-6BF01-2AA0, 6ES7 131-6BF01-2BA0, 6ES7 131-6BF01-0AA0, 6ES7 131-6BF01-0BA0, 6ES7 131-6BF61-0AA0, 6ES7 131-6BH01-2BA0, 6ES7 131-6BH01-0BA0, 6ES7 132-6BF00-0CA0, 6ES7 132-6BF01-0AA0, 6ES7 132-6BF01-0BA0, 6ES7 132-6BH00-0AA0, 6ES7 132-6BH01-2BA0, 6ES7 132-6BH01-0BA0, 6ES7 132-6BH00-2AA0, 6ES7 134-6FB00-0BA1, 6ES7 134-6FF00-0AA1, 6ES7 134-6GB00-0BA1, 6ES7 134-6GD01-2BA1, 6ES7 134-6GD01-0BA1, 6ES7 134-6GF00-0AA1, 6ES7 134-6HB00-0CA1, 6ES7 134-6HB00-0DA1, 6ES7 134-6HD01-2BA1, 6ES7 134-6HD01-0BA1, 6ES7 134-6JD00-2CA1, 6ES7 134-6JD00-0CA1, 6ES7 134-6JF00-2CA1, 6ES7 134-6JF00-0CA1, 6ES7 134-6TD00-0CA1, 6ES7 135-6FB00-0BA1, 6ES7 135-6GB00-0BA1, 6ES7 135-6HB00-0CA1, 6ES7 135-6HB00-0DA1, 6ES7 135-6HD00-0BA1 |
|---|
Connection data
| Connector | Pluggable connector per DIN 41651; male connector |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number 1 | 20 |
|---|
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module |
|---|
Material data
| Weight | 216.1 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | FR |
| GTIN | 4066966182248 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 704-9024” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.