Fast delivery within 72 Hours
Wago 704-8013
Interface module for system wiring; with solder pin; Male connector; 25-pole; 8-channel analog input or output; 4-wire; PCB terminal blocks; in mounting carrier 704-8013
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module for system wiring; with solder pin; Male connector; 25-pole; 8-channel analog input or output; 4-wire; PCB terminal blocks; in mounting carrier 704-8013
Specification
Electrical data
| Inputs/outputs | 8-channel analog input or output |
|---|---|
| Circuit type | 2-wire connection, 4-wire connection |
| Operating voltage | ≤ 48 VDC |
| Limiting continuous current | 1 A |
| Internal fuse | Supply: 2 A |
| Specialty functions | With disconnect/test terminal blocks, with disconnect/test terminal blocks |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
Compatibility - Siemens
| Siemens S7-300 | 6ES7 331-1KF02-0AB0, 6ES7 331-7HF01-0AB0, 6ES7 331-7KF02-0AB0, 6ES7 331-7NF00-0AB0, 6ES7 331-7NF10-0AB0, 6ES7 331-7PF01-0AB0, 6ES7 331-7SF00-0AB0, 6ES7 331-7TF00-0AB0, 6ES7 332-5HF00-0AB0, 6ES7 332-8TF01-0AB0, 6ES7 334-0CE01-0AA0, 6ES7 336-4GE01-0AB0 |
|---|---|
| Siemens S7-400 | 6ES7 431-1KF00-0AB0, 6ES7 431-1KF10-0AB0, 6ES7 431-1KF20-0AB0, 6ES7 431-7KF00-0AB0, 6ES7 432-1HF00-0AB0 |
| Siemens S7-1500 | 6ES7 531-7KF00-0AB0, 6ES7 531-7MH00-0AB0, 6ES7 531-7NF00-0AB0, 6ES7 531-7NF10-0AB0, 6ES7 531-7PF00-0AB0, 6ES7 531-7QF00-0AB0, 6ES7 532-5HF00-0AB0, 6ES7 534-7QE00-0AB0 |
Compatibility - GE Fanuc
| GE Fanuc 9030 | IC693 ALG222, IC693 ALG223, IC693 ALG392 |
|---|---|
| GE Fanuc RX3i | IC694 ALG223, IC694 ALG392 |
Compatibility - Schneider
| Schneider Modicon TM3 | TM3 AI8(G), TM3 AM6(G), TM3 TI8T(G) |
|---|---|
| Schneider Modicon M340 | BMX ART 0414, BMX ART 0814, BMX AMI 0800, BMX AMI 0810, BMX AMM 0600, BMX AMO 0802 |
| Schneider Modicon Quantum | 140 ACI 030 00, 140 ACI 040 00, 140 ACO 130 00, 140 ARI 030 10, 140 AVI 030 00 |
| Schneider TSX | TSX AEY 414, TSX AEZ 801, TSX AEZ 802 |
Compatibility - Rockwell
| Rockwell Compact Logix | 1769 - IF16C, 1769 - IF4XOF2 (F), 1769 - IR6, 1769 - OF8C, 1769 - OF8V |
|---|---|
| Rockwell Control Logix | 1756 - IF6CIS, 1756 - IF6I, 1756 - IF8, 1756 - IF8H, 1756 - IF16, 1756 - IR6I, 1756 - OF6CI, 1756 - OF6VI, 1756 - OF8, 1756 - OF8H |
Compatibility - WAGO
| WAGO I/O System 753 | 753-453 (x2), 753-455 (x2), 753-457 (x2), 753-459 (x2), 753-553 (x2), 753-555 (x2), 753-557 (x2), 753-559 (x2) |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | D-subminiature male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 25 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks |
|---|---|
| Pole number | 16 |
| Connection type | Field |
| WAGO connector | WAGO 742 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Design | PCB terminal blocks (double-row) |
|---|---|
| Pole number | 32 |
| Connection type | Field |
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Connection data - Connection 4
| Design | PCB terminal blocks (double-deck) |
|---|---|
| Pole number | 6 |
| Connection type | Power supply |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 736 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 92 mm / 3.62 inches |
|---|---|
| Height | 105 mm / 4.134 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 50 mm / 1.969 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 2.37 MJ |
|---|---|
| Weight | 190 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| Product Group | 30 (WAGO France) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | FR |
| GTIN | 4050821115564 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 704-8013” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.