Fast delivery within 72 Hours
Wago 704-5063
Interface module for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 10-pole; 8-channel relay output; 2 changeover contacts; Double-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier 704-…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 10-pole; 8-channel relay output; 2 changeover contacts; Double-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier 704-5063
Specification
Notes
| Note | Independent of the relay used, the maximum continuous current is 5 A per channel. |
|---|
Electrical data
| Inputs/outputs | 8-channel relay output |
|---|---|
| Nominal operating voltage | 24 VDC |
| Operating voltage range | ±10 % |
| Number of changeover/switchover contacts | 2 |
| Limiting continuous current | 5 A |
| Making capacity | 2 ms 8 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC; 48 VDC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1000 VA; DC 50 W |
| Mechanical life | 30 x 10⁶ switching operations |
| Status indicator | Green LED (channel), Yellow LED (power supply) |
| Internal fuse | Supply: 1 A; Relay output: - |
| WAGO Basic Relay | 788-156 |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 4 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
Compatibility - Siemens
| Siemens S7-300 | 6ES7 322-1BF01-0AA0, 6ES7 322-8BF00-0AB0, 6ES7 323-1BH01-0AA0, 6ES7 327-1BH00-0AB0, 6ES7 326-2BF01-0AB0, 6ES7 326-2BF10-0AB0 |
|---|---|
| Siemens S7-1500 | 6ES7 522-1BF00-0AB0 |
| Siemens ET200SP | 6ES7 132-6BF00-0CA0, 6ES7 132-6BF01-0AA0, 6ES7 132-6BF01-0BA0 |
Compatibility - GE Fanuc
| GE Fanuc 9030 | IC693 MDL730, IC693 MDL732 |
|---|
Compatibility - Schneider
| Schneider Modicon TM3 | TM3 DQ8T(G) |
|---|---|
| Schneider Modicon M340 | BMX DDM 16022 |
| Schneider Modicon Quantum | 140 DDM 390 00 |
| Schneider TSX | TSX DSY 08T2 |
Compatibility - Rockwell
| Rockwell Compact Logix | 1769 - OB8 |
|---|
Compatibility - Omron
| Omron CJ1W | CJ1W-OD204 |
|---|
Compatibility - WAGO
| WAGO I/O System 750 | 750-1502 |
|---|---|
| WAGO I/O System 753 | 753-530 (x1) |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | Pluggable connector per DIN 41651; male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 10 |
| Connection type | System |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (double-deck) |
|---|---|
| Pole number | 48 |
| Connection type | Field |
| WAGO connector | WAGO 736 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Connection data - Connection 3
| Design | PCB terminal blocks |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Connection type | Power supply |
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 124 mm / 4.882 inches |
|---|---|
| Height | 105 mm / 4.134 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 50 mm / 1.969 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Contact material (relay) | AgNi 90/10 |
|---|---|
| Fire load | 6.997 MJ |
| Weight | 177.1 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966078978 |
| Customs tariff number | 85389091890 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121529 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | c48dfcbe-3169-411c-9070-436c9caa326a |
| SCIP notification number (Belgium) | 13536beb-3dcd-429c-bee1-b6ef2403e56e |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 0c6b3321-05c5-4df1-8c8d-9fddc57fe71d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 67b42153-038d-4c41-9bd7-1838807b8b2e |
| SCIP notification number (Denmark) | 5d693584-dd20-4669-ae66-20c3766cbedf |
| SCIP notification number (Finland) | 9e81920c-ec3b-4ff5-9f60-fee2c0362322 |
| SCIP notification number (France) | bbae6f35-07fc-449e-a513-bae162c1047e |
| SCIP notification number (Germany) | ad2be5c9-c42c-410b-8d53-3fcb7e0610c2 |
| SCIP notification number (Hungary) | 45b815a6-54dd-42e6-abc7-e361db052d50 |
| SCIP notification number (Italy) | c1f9bf6c-e1e9-4dec-b7f5-e6760cada940 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 48ac2b55-f4c7-45d6-98a4-f4289e723562 |
| SCIP notification number (Poland) | ae46f797-ea20-4f94-90eb-ac694fc25ac8 |
| SCIP notification number (Romania) | db2d4c9a-5df1-42d0-ad4c-67968dd50547 |
| SCIP notification number (Sweden) | 2d9cea63-4eb5-40a7-a39f-616ff026560a |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 704-5063” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.