Fast delivery within 72 Hours
Wago 704-3003
Interface module for system wiring; for 232 Series Pluggable Connectors; 12-pole; 8-channel digital input or output; 2-wire connection; Double-deck PCB terminal blocks; for higher voltages; in mountin…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module for system wiring; for 232 Series Pluggable Connectors; 12-pole; 8-channel digital input or output; 2-wire connection; Double-deck PCB terminal blocks; for higher voltages; in mounting carrier 704-3003
Specification
Electrical data
| Inputs/outputs | 8-channel digital input or output |
|---|---|
| Circuit type | 2-wire connection |
| Nominal operating voltage | 230 VAC |
| Operating voltage range | ±10 % |
| Total current | 8 A |
| Limiting continuous current | 3 A |
| Internal fuse | 6.3 A |
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 2 kV |
Compatibility - Siemens
| Siemens S7-400 | 6ES7 422-1FF00-0AA0 |
|---|
Compatibility - GE Fanuc
| GE Fanuc 9030 | IC693 MDL230, IC693 MDL231, IC693 MDL632, IC693 MDL330, IC693 MDL930, IC693 MAR590, IC693 MDR390 |
|---|
Compatibility - Schneider
| Schneider Modicon TM3 | TM3 DI8A |
|---|---|
| Schneider Modicon M340 | BMX DDM 16025 |
| Schneider TSX | TSX DSY 08S5, TSX DSY 08T22, TSX DSY 08T31 |
Compatibility - Rockwell
| Rockwell Compact Logix | 1769 - OA8, 1769 - OW8 |
|---|---|
| Rockwell Control Logix | 1756 - OC8 |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | WAGO 231 Series |
|---|---|
| Design | PCB terminal blocks |
| Pole number 1 | 12 |
| Connection type | System |
| WAGO connector | WAGO 232 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (double-deck) |
|---|---|
| Pole number | 20 |
| Connection type | Field |
| WAGO connector | WAGO 736 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Connection data - Connection 3
| Design | PCB terminal blocks |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Connection type | Power supply |
| WAGO connector | WAGO 742 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 71 mm / 2.795 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 56 mm / 2.204 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 1.666 MJ |
|---|---|
| Weight | 170 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| Product Group | 30 (WAGO France) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | FR |
| GTIN | 4050821220558 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 704-3003” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.