Fast delivery within 72 Hours
Wago 704-2063
Interface module for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 10-pole; 8-channel digital input or output; 3-wire connection; with disconnect terminal block; in mounting carrie…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 10-pole; 8-channel digital input or output; 3-wire connection; with disconnect terminal block; in mounting carrier 704-2063
Specification
Electrical data
| Inputs/outputs | 8-channel digital input or output |
|---|---|
| Circuit type | 3-wire connection |
| Nominal operating voltage | 24 VDC |
| Operating voltage range | ±10 % |
| Current consumption (status indication) | 5 mA |
| Total current | 2 A |
| Limiting continuous current | 1 A |
| Status indicator | Green LED (channel), Yellow LED (power supply) |
| Internal fuse | 2 A |
| Specialty functions | With disconnect/test terminal blocks |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
Compatibility - Siemens
| Siemens S7-300 | 6ES7 313-5BE01-0AB0, 6ES7 313-5BG04-0AB0, 6ES7 314-6BF01-0AB0, 6ES7 314-6BG03-0AB0, 6ES7 314-6CF01-0AB0, 6ES7 314-6CG03-0AB0, 6ES7 322-1BF01-0AA0, 6ES7 322-8BF00-0AB0, 6ES7 323-1BH01-0AA0, 6ES7 326-2BF01-0AB0, 6ES7 326-2BF10-0AB0, 6ES7 327-1BH00-0AB0 |
|---|---|
| Siemens S7-1500 | 6ES7 522-1BF00-0AB0 |
| Siemens ET200SP | 6ES7 131-6BF00-0CA0, 6ES7 131-6BF00-0DA0, 6ES7 131-6BF00-2CA0, 6ES7 131-6BF01-0AA0, 6ES7 131-6BF01-0BA0, 6ES7 131-6BF01-2AA0, 6ES7 131-6BF01-2BA0, 6ES7 131-6BF61-0AA0, 6ES7 132-6BF00-0CA0, 6ES7 132-6BF01-0AA0, 6ES7 132-6BF01-0BA0 |
Compatibility - GE Fanuc
| GE Fanuc 9030 | IC693 MDL634, IC693 MDL730, IC693 MDL732 |
|---|
Compatibility - Schneider
| Schneider Modicon TM3 | TM3 DI8(G), TM3 DQ8T(G) |
|---|---|
| Schneider Modicon M340 | BMX DDM 16022, BMX DDM 16025 |
| Schneider Modicon Quantum | 140 DDM 390 00 |
| Schneider TSX | TSX DEY 08D2, TSX DSY 08T2, TSX DSZ 04T22, TSX DSZ 08T2, TSX DSZ 08T2K, TSX DMZ 16DTK |
Compatibility - Rockwell
| Rockwell Compact Logix | 1769 - OB8 |
|---|
Compatibility - Omron
| Omron CJ1W | CJ1W-ID201, CJ1W-OD204 |
|---|
Compatibility - WAGO
| WAGO I/O System 750 | 750-1502 |
|---|---|
| WAGO I/O System 753 | 753-430 (x1), 753-431 (x1), 753-530 (x1) |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | Pluggable connector per DIN 41651; male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 10 |
| Connection type | System |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks |
|---|---|
| Pole number | 8 |
| Connection type | Field |
| WAGO connector | WAGO 742 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Design | PCB terminal blocks |
|---|---|
| Pole number | 16 |
| Connection type | Field |
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Connection data - Connection 4
| Design | PCB terminal blocks (double-deck) |
|---|---|
| Pole number | 24 |
| Connection type | Power supply |
| WAGO connector | WAGO 736 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 56 mm / 2.205 inches |
|---|---|
| Height | 105 mm / 4.133 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 63 mm / 2.48 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 1.578 MJ |
|---|---|
| Weight | 114.4 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143982672 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | ea9a20da-8b1a-439a-a833-8ee3e9359dd1 |
| SCIP notification number (Belgium) | ebd72325-2c63-4714-85c6-8118c200cafa |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 94557d82-b313-4285-b4dc-e2d313075247 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 20b8f1bb-502b-408d-a8a0-5b764f12e475 |
| SCIP notification number (Denmark) | be02303e-6e1c-45eb-be4e-ae6dd975f3c3 |
| SCIP notification number (Finland) | 89390587-075a-4386-8ec2-6938d7751ce7 |
| SCIP notification number (France) | 0c7750b7-c4d4-4470-8222-8dd456d677a0 |
| SCIP notification number (Germany) | dbcb5603-5a25-4486-b62d-ee23ff8c96b7 |
| SCIP notification number (Hungary) | 36e1c04d-f474-47a9-9485-4a0d6eea10c6 |
| SCIP notification number (Italy) | 7efab2cc-10b0-4773-b9ee-34a30d9b29d1 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 54ee55f1-13bd-49b4-8a3e-dfdd19aa10e2 |
| SCIP notification number (Poland) | f1db8e2c-42a8-418e-8616-511c338c81fb |
| SCIP notification number (Romania) | 19e89bee-8d45-450e-b5df-8384d92f6342 |
| SCIP notification number (Sweden) | d041b71a-6f2c-4e44-a762-aba4fceeb88f |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 704-2063” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.