Fast delivery within 72 Hours
Wago 294-8415
Field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup>, 294 Series, push-buttonFault-free electrical installations are guaranteed with field-wiring terminal block with linect<sup>®</…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup>, 294 Series, push-buttonFault-free electrical installations are guaranteed with field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup> (item number 294-8415). Conductors should only be connected to field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup> if their strip length is between 8 and 9 mm . Featuring four conductor terminals along with Push-in CAGE CLAMP® as well as PUSH WIRE®, this product delivers reliable performance. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, boasting a key feature: It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing tools. No preparation is required; for example, crimping the conductor’s ferrule is not necessary. Our PUSH WIRE® connection uses the stiffness of the conductor to overcome the clamping spring’s contact force, allowing you to clamp the conductor in place more quickly and easily. Dimensions: (50 x 22.4 x 27.3) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup> is ideal for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on one side and for conductor cross sections from 0.5 mm² to 2.5 mm² on the other side as well as conductor cross sections from 0.5 mm² to 1.5 mm² and from 0.5 mm² to 0.75 mm².The contact surface is coated with tin.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings | Connection points |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 |
| Nominal voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (II / 2) ≙ Overvoltage category II / Pollution degree 2 |
| Ratings | Connection points / Connection points / Connection points |
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings | Connection points |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Ratings | Connection points / Connection points / Connection points |
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 3
| Ratings | Linect® plug-in connection |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 61984 |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Ratings | Linect® plug-in connection / Linect® plug-in connection / Linect® plug-in connection |
| Ratings per | IEC/EN 61984 / IEC/EN 61984 / IEC/EN 61984 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|---|
| Number of connection types | 4 |
| PE function | Screw-type PE contact |
Connection data - Connection 1
| Connection type | External 1 |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Number of connection points | 2 |
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.5 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 5 |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Internal 2 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Internal 3 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 4
| Connection type | Internal 4 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 50 mm / 1.969 inches |
| Height | 22.4 mm / 0.882 inches |
| Height from the surface | 17 mm / 0.669 inches |
| Depth | 27.3 mm / 1.075 inches |
Mechanical data
| Technology | Linect |
|---|---|
| Marking | L3 L2 L1 ⏚ N |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.33 MJ |
| Weight | 16.8 g |
Environmental requirements
| Temperature stability | 120 °C |
|---|---|
| T marking | T85 |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 250 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4050821487081 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 43c7f367-e81c-4c21-9751-c6e966cf6504 |
| SCIP notification number (Belgium) | 9e5f5847-7b44-4868-adf8-c2cc33d792d0 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 5966c141-d900-4be9-be3f-31f4d085f16d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 9c8f9936-06c5-4ce1-b7e0-05602ad34fd1 |
| SCIP notification number (Denmark) | a2ae9f8c-c8f9-4d38-90af-3014853e92ec |
| SCIP notification number (Finland) | 3884c359-f927-4371-b3ca-7de68a757cd3 |
| SCIP notification number (France) | 20606d64-0d18-42ef-986c-5c55e2c0f21f |
| SCIP notification number (Germany) | 5683421d-fd53-4115-9f5c-83bb2db4ff1f |
| SCIP notification number (Hungary) | 82fa46cc-a20c-4555-aee8-6a8fa4a11a7c |
| SCIP notification number (Italy) | fe5aa77c-1607-40f8-9162-d4393e843a48 |
| SCIP notification number (Netherlands) | f6d391b2-39d0-4216-b94d-e962c7636e9f |
| SCIP notification number (Poland) | 7d6612e6-de5f-4cd5-b10a-4f9f4755274d |
| SCIP notification number (Romania) | 12410841-110b-4815-81fe-1060a35f07ab |
| SCIP notification number (Sweden) | 962bd11c-a9e8-40c8-ac27-5d36991c6d42 |
Other
| Technology | Linect |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.