Fast delivery within 72 Hours
Wago 294-8225
Field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup>, 294 Series, whiteField-wiring terminal block with linect<sup>®</sup> (item number 294-8225) simplifies electrical installat…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup>, 294 Series, whiteField-wiring terminal block with linect<sup>®</sup> (item number 294-8225) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductors to field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup>. This product features four conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP® as well as PUSH WIRE®. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, boasting a key feature: It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing tools. No preparation is required; for example, crimping the conductor’s ferrule is not necessary. Our PUSH WIRE® connection offers a quick and simple method for connecting solid conductors. Dimensions: (50 x 22.4 x 27.3) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup> is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on one side and for conductor cross sections from 0.5 mm² to 2.5 mm² on the other side as well as conductor cross sections from 0.5 mm² to 1.5 mm² and from 0.5 mm² to 0.75 mm².The contact surface is coated with tin.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings | Connection points |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 |
| Nominal voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (II / 2) ≙ Overvoltage category II / Pollution degree 2 |
| Ratings | Connection points / Connection points / Connection points |
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings | Connection points |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Ratings | Connection points / Connection points / Connection points |
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 3
| Ratings | Linect® plug-in connection |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 61984 |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Ratings | Linect® plug-in connection / Linect® plug-in connection / Linect® plug-in connection |
| Ratings per | IEC/EN 61984 / IEC/EN 61984 / IEC/EN 61984 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|---|
| Number of connection types | 4 |
| PE function | Snap-in PE contact |
Connection data - Connection 1
| Connection type | External 1 |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Number of connection points | 2 |
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.5 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 5 |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Internal 2 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Internal 3 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 4
| Connection type | Internal 4 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 50 mm / 1.969 inches |
| Height | 22.4 mm / 0.882 inches |
| Height from the surface | 17 mm / 0.669 inches |
| Depth | 27.3 mm / 1.075 inches |
Mechanical data
| Technology | Linect |
|---|---|
| Marking | L' N' L ⏚ N |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.332 MJ |
| Weight | 17.2 g |
Environmental requirements
| Temperature stability | 120 °C |
|---|---|
| T marking | T85 |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 250 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4050821098867 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | e4d5d7db-64da-4087-b15d-bf99e7fa0e57 |
| SCIP notification number (Belgium) | 5735e01e-1e97-439e-b00f-94bd790be915 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | bf4dd84b-5d5a-4620-a1e5-29b7314f585a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 42eb59da-ac7f-4899-8400-ce659091a1e9 |
| SCIP notification number (Denmark) | 96d161f0-b564-4344-bcd7-a6a9ca4af3af |
| SCIP notification number (Finland) | 50827073-8bed-4215-aec9-bb949658a2be |
| SCIP notification number (France) | 88e979b7-672f-46b5-9c21-dfd41e890f8b |
| SCIP notification number (Germany) | a230db77-5104-4d7a-9636-299f1ebb6614 |
| SCIP notification number (Hungary) | 5cf823c3-2b46-4801-b9a4-716ea111a9db |
| SCIP notification number (Italy) | 8401360a-9807-4e7a-aebd-c8f4f4340377 |
| SCIP notification number (Netherlands) | adf1fc45-8af9-42c0-bd05-98f73d052a8f |
| SCIP notification number (Poland) | f31e759b-c030-4c4a-8bda-4cf7f26905b6 |
| SCIP notification number (Romania) | d96fb9aa-e40e-47ab-8597-1c716273c7fe |
| SCIP notification number (Sweden) | 94204b62-ae16-49cf-bda3-fd70fa348dbe |
Other
| Technology | Linect |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.