Fast delivery within 72 Hours
Wago 294-8213
Field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup>, 294 Series, Push-inField-wiring terminal block with linect<sup>®</sup> (item number 294-8213) simplifies electrical install…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup>, 294 Series, Push-inField-wiring terminal block with linect<sup>®</sup> (item number 294-8213) simplifies electrical installations. Conductors should only be connected to field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup> if their strip length is between 8 and 9 mm . Featuring four conductor terminals along with Push-in CAGE CLAMP® as well as PUSH WIRE®, this product outperforms the competition. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, offering a key advantage: It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing tools. No preparation is required; for example, crimping the conductor’s ferrule is not necessary. Our PUSH WIRE® connection offers a quick and simple method for connecting solid conductors. Dimensions: (30 x 22.4 x 27.3) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup> is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on one side and for conductor cross sections from 0.5 mm² to 2.5 mm² on the other side as well as conductor cross sections from 0.5 mm² to 1.5 mm² and from 0.5 mm² to 0.75 mm².Tin is used for coating the contact surfaces.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings | Connection points |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 |
| Nominal voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (II / 2) ≙ Overvoltage category II / Pollution degree 2 |
| Ratings | Connection points / Connection points / Connection points |
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings | Connection points |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Ratings | Connection points / Connection points / Connection points |
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 3
| Ratings | Linect® plug-in connection |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 61984 |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Ratings | Linect® plug-in connection / Linect® plug-in connection / Linect® plug-in connection |
| Ratings per | IEC/EN 61984 / IEC/EN 61984 / IEC/EN 61984 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Connection data
| Total number of potentials | 3 |
|---|---|
| Number of connection types | 4 |
| PE function | Snap-in PE contact |
Connection data - Connection 1
| Connection type | External 1 |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Number of connection points | 2 |
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.5 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 3 |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Internal 2 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Internal 3 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 4
| Connection type | Internal 4 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 30 mm / 1.181 inches |
| Height | 22.4 mm / 0.882 inches |
| Height from the surface | 17 mm / 0.669 inches |
| Depth | 27.3 mm / 1.075 inches |
Mechanical data
| Technology | Linect |
|---|---|
| Marking | N ⏚ L |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.111 MJ |
| Weight | 10.8 g |
Environmental requirements
| Temperature stability | 120 °C |
|---|---|
| T marking | T85 |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 500 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4050821098843 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 6cf05cba-16b7-4fa0-a101-8c568e13128a |
| SCIP notification number (Belgium) | 2a56cacb-d140-40ac-93ed-e35cb9a7a32b |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 0dc71550-eb4b-4a69-b40a-19f20fa99a8b |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b615af52-b767-4b50-bfd3-43fbe7c75588 |
| SCIP notification number (Denmark) | 0ed771d8-74b4-4256-a3de-1086ac53a933 |
| SCIP notification number (Finland) | 32753d42-9a22-46fb-a30a-e0114ca19d09 |
| SCIP notification number (France) | e34da762-c82b-4c5d-8c6c-259e95c10789 |
| SCIP notification number (Germany) | 3bf0e47b-a58d-44f1-b7d1-837884f9af94 |
| SCIP notification number (Hungary) | 62106e15-34da-4134-ab7c-f441cc766b4f |
| SCIP notification number (Italy) | 99e41c03-af91-4996-b387-ff87971580db |
| SCIP notification number (Netherlands) | 2141d6d0-43f0-4888-8bba-959236e394d9 |
| SCIP notification number (Poland) | 99e74bfa-b0ea-4280-833d-11385cb24490 |
| SCIP notification number (Romania) | 649a78d4-8645-47a0-a600-e8ab82f77564 |
| SCIP notification number (Sweden) | d9acb15c-3f08-47f2-9877-67ba21536782 |
Other
| Technology | Linect |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.