Fast delivery within 72 Hours
Wago 294-383
Strain relief plate; for 294 Series; for single strands; 3- to 5-pole; white 294-383
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Strain relief plate; for 294 Series; for single strands; 3- to 5-pole; white 294-383
Specification
Physical data
| Width | 30 mm / 1.181 inches |
|---|---|
| Height | 15.9 mm / 0.626 inches |
| Depth | 37.1 mm / 1.461 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.12 MJ |
| Weight | 4 g |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4050821127666 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121702 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-92 |
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ETIM 10.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 30c5e6f2-d069-4a21-b2f6-667c36927d96 |
| SCIP notification number (Belgium) | 25221b02-14c5-463f-b72c-64a0cbba583b |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 9baf1ba5-401f-4f5e-bbf6-bc6d13e2e2af |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 66e273a6-263f-4983-a70f-a850650dbce1 |
| SCIP notification number (Denmark) | 2512b47b-cdc1-4b59-bdab-8222458d91a0 |
| SCIP notification number (Finland) | 16daeae6-b315-44e1-b800-2841a6a2a682 |
| SCIP notification number (France) | f4d308a2-6d52-4ada-b296-21adf8b029cd |
| SCIP notification number (Germany) | eca347b0-fe7a-4502-9d26-dec3eebed182 |
| SCIP notification number (Hungary) | e53ea487-6edb-4cd5-9bac-a1bc66bc0abf |
| SCIP notification number (Italy) | f406d6fe-fc42-4f01-95eb-afb226471ecb |
| SCIP notification number (Netherlands) | 3d5f61a0-205b-486a-821b-7f224573c728 |
| SCIP notification number (Poland) | 2a2df88f-f099-4722-a25e-bbe4a1265d7f |
| SCIP notification number (Romania) | d9e2eb65-2d51-4531-a9a2-3259afd8d610 |
| SCIP notification number (Sweden) | f95784bb-d7f0-4ca0-9fa7-6e329a2fdbd6 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 294-383” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.