Fast delivery within 72 Hours
Wago 294-363
Strain relief plate; for 294 Series; for multicore cables; 3- to 5-pole; white 294-363
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Strain relief plate; for 294 Series; for multicore cables; 3- to 5-pole; white 294-363
Specification
Physical data
| Width | 30 mm / 1.181 inches |
|---|---|
| Height | 15.9 mm / 0.626 inches |
| Depth | 37.1 mm / 1.461 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.112 MJ |
| Weight | 3.7 g |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4050821127659 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121702 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-92 |
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ETIM 10.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 7a3bcb0b-33b1-4bbe-8ffe-00269d302118 |
| SCIP notification number (Belgium) | 8c97b5b1-6e74-46fb-ad4c-e5d22af795d5 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d28427cf-d95b-4f24-8500-5a12302b1ec8 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b84c54c3-4df3-428b-b66e-0327ff02b9f5 |
| SCIP notification number (Denmark) | ac0046bf-bb7a-4f68-b7e3-320848954eb9 |
| SCIP notification number (Finland) | 6f4a9dfc-4224-4f79-b11c-be0d6e66cc80 |
| SCIP notification number (France) | 55af75be-7dbe-42bb-a470-e74e50d51c70 |
| SCIP notification number (Germany) | 884de29f-f6d3-4c99-906d-3b1a11100cca |
| SCIP notification number (Hungary) | 20dff7ff-3d53-41f8-9f8c-01a8e3130e77 |
| SCIP notification number (Italy) | f4b05c05-48c3-4a02-946f-0ce9f600c183 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 970ffd7a-6844-47cb-9df9-69720def18e8 |
| SCIP notification number (Poland) | 1e40b105-b8f4-492f-b022-167dc8dbedc2 |
| SCIP notification number (Romania) | 8340e642-d59b-4658-a9cc-1d31a3bb66f7 |
| SCIP notification number (Sweden) | c036fce8-93a0-41a5-99cb-8a48c606a941 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 294-363” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.