Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-907
Constant voltage source; 27 … 35 VDC input voltage; 24 VDC output voltage; 3 A output current; with mounting feet 289-907
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Constant voltage source; 27 … 35 VDC input voltage; 24 VDC output voltage; 3 A output current; with mounting feet 289-907
Specification
Notes
| Safety Information | Notice! Accessible live parts! Protection against accidental contact must be provided by the system installer, e.g., using a WAGO 709 Series Cover (see “Accessories”) or a similar cover. The installation guidelines must be followed for each specific application. |
|---|
Technical data - Input
| Input voltage range | 27 … 35 VDC |
|---|---|
| Nominal mains frequency range | 0 Hz |
Technical data - Output
| Nominal output voltage U<sub>o nom</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Output voltage range | ±10 % |
| Nominal output current I<sub>o nom</sub> | 3 A |
Safety and protection
| Protection type | IP00; per EN 60529 |
|---|---|
| Pollution degree | 2 |
| Series operation | No |
Connection data
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 78.5 mm / 3.091 inches |
|---|---|
| Height | 39 mm |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 66 mm / |
Mechanical data
| Housing design | PCB with mounting feet |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
Material data
| Fire load | 0.056 MJ |
|---|---|
| Weight | 170.7 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +40 °C |
|---|
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821157557 |
| Customs tariff number | 85044083900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121004 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-04-07-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-04-07-01 |
| ETIM 9.0 | EC002540 |
| ETIM 10.0 | EC002540 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | 2dfe8c6c-8af9-4667-a2b2-239ac06daa6b |
| SCIP notification number (Belgium) | 69dc9620-5adc-4bdf-86c3-4af1dc991829 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 9c65da16-107c-41cc-881c-b963a0beea2e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 9cbd42be-360e-48c8-a2ba-a89cedc26980 |
| SCIP notification number (Denmark) | 92ee9086-8727-4ea1-b8f9-918e3b1e8d58 |
| SCIP notification number (Finland) | 75ff3c3a-9d5f-4bbb-ab89-916596539fa2 |
| SCIP notification number (France) | 9b2d5da7-eb0d-4968-9c3d-92664fc3eef5 |
| SCIP notification number (Germany) | 11ca3c5f-1f86-4a07-bd96-6b1f65ffbb59 |
| SCIP notification number (Hungary) | 688585c9-b954-46d0-ab5b-58de8d2e0c22 |
| SCIP notification number (Italy) | c448831e-a0ea-4567-ae8a-571e7eb30085 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 54aad77c-75f6-437a-b357-9aeee094730e |
| SCIP notification number (Poland) | a55a37df-225d-4646-9609-c36ca14dd34d |
| SCIP notification number (Romania) | 811c5318-3fd1-4222-9ec7-7a2eb0d1cf8c |
| SCIP notification number (Sweden) | c47744d8-ac4a-418f-a858-6df75f86d0b2 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-907” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.