Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-728
Interface module; with solder pin; Female connector; 37-pole; Double-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier; Mating connector for solder connection; 2,50 mm² 289-728
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module; with solder pin; Female connector; 37-pole; Double-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier; Mating connector for solder connection; 2,50 mm² 289-728
Specification
Notes
| Safety Information | Notice! Accessible live parts! Protection against accidental contact must be provided by the system installer, e.g., using a WAGO 709 Series Cover (see “Accessories”) or a similar cover. The installation guidelines must be followed for each specific application. |
|---|---|
| Note | One solder terminal per pole is available for testing and patching (except for shield contact). |
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 30 VAC; ≤ 50 VDC |
|---|---|
| Nominal current | 2 A |
| Contact resistance (max.) | 30 mΩ |
| Specialty functions | With solder pin, with solder pin, with shield connection |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP00 |
| Dielectric strength (channel/channel) (AC, 1 min.) | 1.3 kV<sub>eff</sub> |
| Insulation type | Functional insulation |
Connection data
| Performance level | 2 / 200 mating cycles |
|---|---|
| Strain relief | UNC 4-40 stud bolt |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | D-subminiature female connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 37 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (double-deck) |
|---|---|
| Pole number | 38 |
| Connection type | Field |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 736 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 99.5 mm / 3.917 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 48 mm / 1.89 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
Material data
| Contact material (connector) | Au over Ni |
|---|---|
| Fire load | 1.078 MJ |
| Weight | 130 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 3 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454609801 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-728” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.