Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-725
Interface module; with solder pin; Female connector; 9-pole; Double-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier; Mating connector for solder connection; 2,50 mm² 289-725
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module; with solder pin; Female connector; 9-pole; Double-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier; Mating connector for solder connection; 2,50 mm² 289-725
Specification
Notes
| Safety Information | Notice! Accessible live parts! Protection against accidental contact must be provided by the system installer, e.g., using a WAGO 709 Series Cover (see “Accessories”) or a similar cover. The installation guidelines must be followed for each specific application. |
|---|---|
| Note | One solder terminal per pole is available for testing and patching (except for shield contact). |
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 30 VAC; ≤ 50 VDC |
|---|---|
| Nominal current | 2 A |
| Contact resistance (max.) | 30 mΩ |
| Specialty functions | With solder pin, with shield connection |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP00 |
| Dielectric strength (channel/channel) (AC, 1 min.) | 1.3 kV<sub>eff</sub> |
| Insulation type | Functional insulation |
Connection data
| Performance level | 2 / 200 mating cycles |
|---|---|
| Strain relief | UNC 4-40 stud bolt |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | D-subminiature female connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 9 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (double-deck) |
|---|---|
| Pole number | 10 |
| Connection type | Field |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 736 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 33.5 mm / 1.319 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 48 mm / 1.89 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
Material data
| Contact material (connector) | Au over Ni |
|---|---|
| Fire load | 0.574 MJ |
| Weight | 50.9 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 8 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454371227 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | a1c979d0-7c2c-4a0a-9a12-e7de467e4d80 |
| SCIP notification number (Belgium) | 73a3e206-15bc-4ec0-ab0e-676e8c2c9f32 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 16be40d4-c9cf-4b86-a737-4b7774a8026c |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 893ceba5-bede-4281-b096-858f1302c88e |
| SCIP notification number (Denmark) | 95219cac-224e-4002-bc18-e86800609176 |
| SCIP notification number (Finland) | bac88b6b-f458-405f-9ee2-e8415f7d00ae |
| SCIP notification number (France) | 23c555c5-d4b4-461a-9e14-7d5268768377 |
| SCIP notification number (Germany) | a799dc4c-a9dd-4f40-a998-48918b8b4411 |
| SCIP notification number (Hungary) | f18314c4-adc0-464b-9475-67cc096446eb |
| SCIP notification number (Italy) | 1c34d755-b188-452c-9a33-2eae8a52ac64 |
| SCIP notification number (Netherlands) | fc83c792-aad5-42cc-bf5b-abc18fe536cf |
| SCIP notification number (Poland) | e77e6278-1e75-47e2-becc-1f5e5cf2d60c |
| SCIP notification number (Romania) | 5739de6d-e3a8-4afa-a24d-09260754f306 |
| SCIP notification number (Sweden) | 6385a8bd-0ba7-48b3-83cc-d6684e57e41e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-725” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.