Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-665
Sensor/actuator module; 8-channel digital input; 3-wire connection/high-side switching; Red status indicator; in mounting carrier; 2,50 mm² 289-665
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Sensor/actuator module; 8-channel digital input; 3-wire connection/high-side switching; Red status indicator; in mounting carrier; 2,50 mm² 289-665
Specification
Electrical data
| Inputs/outputs | 8-Channel Digital Input |
|---|---|
| Circuit type | 3-wire connection, High-side switching |
| Nominal operating voltage | 24 VDC |
| Operating voltage range | ±10 % |
| Current consumption (status indication) | 5.2 mA |
| Total current | 8 A |
| Status indicator | Red LED |
Safety and protection
| Rated voltage | 100 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP20 |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | WAGO 236 Series |
|---|---|
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 56 mm / 2.205 inches |
|---|---|
| Height | 105 mm / 4.134 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 34 mm / 1.339 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
Material data
| Fire load | 0.937 MJ |
|---|---|
| Weight | 83.6 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 5 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454368357 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-665” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.